Reklama

Woda kokosowa: Właściwości i zastosowania

Woda kokosowa zdobywa coraz większą popularność wśród osób, które interesują są zdrową żywnością. Jest niskokaloryczna, nie zawiera konserwantów, a ponadto wspaniale odżywia i nawadnia organizm. Jej walory powodują, że nie można przejść obok niej obojętnie. Komu polecana jest woda kokosowa? Jakie ma właściwości i zastosowania? Po co przemywać nią twarz rano i wieczorem? Dowiesz się tego z artykułu.

Czym jest woda kokosowa?

Woda pobierana z korzenia palmy kokosowej jest wielokrotnie filtrowana w tkankach rośliny i "zamykana" w jej owocach, z wnętrza których finalnie się ją pozyskuje. Uchodzi za bardzo cenną i zaleca się ją w codziennej diecie, gdyż dostarcza wielu niezbędnych składników odżywczych. Co znajdziemy w wodzie kokosowej? Jest bogatym źródłem witamin z grupy B oraz C, a ponadto zawiera potas, magnez, cynk, fosfor oraz wapń. Nie posiada zbyt wielu kalorii i pozbawiona jest laktozy oraz cukrów; za to ma przyjemny orzechowy posmak. Jej walory sprawiają, że zaliczana jest do grona popularnych suplementów diety.

Reklama

Zalety picia wody kokosowej

Woda kokosowa jest szczególnie zalecana tym, którzy codziennie podejmują wytężony wysiłek fizyczny. Może z powodzeniem zastąpić popularne napoje izotoniczne; doskonale nawadnia organizm, dostarcza minerałów i witamin, a ponadto nie zawiera szkodliwych dodatków - sztucznych barwników oraz konserwantów. Napój pozyskiwany z orzechów kokosowych jest ponadto idealny dla wszystkich, którzy chcą zachować szczupłą sylwetkę. Eksperci wskazują, że m.in. wspomaga diety redukujące tkankę tłuszczową. Powinny po niego często sięgać także osoby zmagające się z anemią oraz niedoborem potasu. Ponadto zawarte w nim dobroczynne związki mineralne szybko postawią na nogi podczas zatruć organizmu: pokarmowych i alkoholowych.

Właściwości wody kokosowej

Woda kokosowa wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze. Jej spożywanie jest nieocenione przy rozmaitych schorzeniach układu pokarmowego. Okazuje się pomocna, gdy pojawiają się dokuczliwe bóle brzucha, niestrawność, biegunka czy wymioty. Przynosi ulgę przy chorobach układu krążenia związanych z wysokim poziomem cholesterolu, m.in. miażdżycy. Ponadto zawarte w wodzie kokosowej cytokininy mają właściwości rozrzedzające krew, dzięki czemu wolniej krzepnie. (Okaże się pomocna np. podczas zakrzepicy). Skład wody kokosowej sprzyja osobom, które muszą ściśle trzymać się zasad prawidłowej diety; zwłaszcza tym, którzy borykają się z cukrzycą oraz są uczuleni na laktozę. Zawartość magnezu i potasu powoduje, że dzięki temu odżywczemu napojowi serce pracuje wydajniej, ciśnienie tętnicze jest unormowane, a praca układu nerwowego jest wydajniejsza.

Woda kokosowa a uroda

Woda kokosowa zawiera antyoksydanty, która zwalczają wolne rodniki; odpowiedzialne m.in. za powstawanie nowotworów, chorób neurologicznych oraz przedwczesne starzenie się skóry. Regularne jej picie wpływa bardzo korzystnie na kondycję cery. Można śmiało używać jej zamiast toniku i przemywać nią twarz rano i wieczorem. Dzięki temu prostemu zabiegowi cera będzie dostatecznie nawilżona, rozjaśniona, a zmarszczki staną się mniej widoczne. Przeciwzapalne działanie wody kokosowej może być wykorzystywane do wspomagania kuracji dermatologicznych: redukuje trądzik, przyspiesza gojenie się ran, pozwala zmniejszyć ból wywołany ukąszeniami owadów oraz niweluje wysypki.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy