Reklama

Reklama

Woda kokosowa: Zdrowy smak tropików

Na punkcie tego napoju oszalało pół Hollywood. Ale czy faktycznie woda kokosowa jest tak dobroczynna?

Jest ulubioną wodą gwiazd, sportowców i artystów na całym świecie. Największą wielbicielką wody kokosowej jest jednak Madonna, która każdy dzień zaczyna od wypicia szklanki napoju. Mało tego- wokalistka za półtora miliona dolarów postanowiła nawet wykupić fabrykę rozlewającą specyfik do szklanych butelek! Ponoć tej decyzji sprzyjał fakt, że woda kokosowa jest uznawana za eliksir młodości, a jak wiadomo, 51- letnia Madonna zrobi wszystko, by tylko utrzymać swój młodzieńczy wygląd...

Zielony jak... kokos

Dlaczego Madonna uwierzyła, że woda kokosowa posiada odmładzającą moc? Naukowcy już dawno wzięli pod lupę wodę pochodzącą z wnętrza kokosa. Okazało się, że zawiera ona mnóstwo kinetyny - roślinnego hormonu wzrostu, który odpowiedzialny jest za podziały komórek. Składnik ten nie tylko zapobiega starzeniu się roślin, ale jeszcze potrafi utrzymać świeży kolor liści nawet po ich ścięciu. Dzięki temu nawet długa oceaniczna podróż nie wpływa na wygląd młodych kokosów. Co ciekawe, naukowcy udowodnili, że składnik ten ma podobny wpływ na człowieka - opóźnia procesy starzenia się skóry, pomaga utrzymać młody wygląd i pełnię sił witalnych! Nic dziwnego więc, że kremy do twarzy zawierające ten hormon od niedawna zaczęły błyskawicznie znikać z półek drogeryjnych... Jednak ten cenny składnik możemy zapewnić naszej skórze nie tylko przez kontakt z kremem, lecz również dostarczając go "od wewnątrz", spożywając codziennie wodę kokosową. 

Reklama

Naturalny "energetyk"

Delikatny, orzeźwiający płyn pochodzący z wnętrza młodego, zielonego kokosa jest o wiele droższy niż zwykła woda mineralna. Dlaczego? Przede wszystkim, woda z zielonych orzechów kokosowych jest doskonałym napojem nawadniającym. W każdym wieku narażeni jesteśmy na odwodnienie, choroby, wysiłek fizyczny oraz inne przeciążenia naszego organizmu powodujące utratę elektrolitów i minerałów. Uzupełniając je zapobiegamy bólom głowy, skurczom mięśni i ogólnemu przemęczeniu. Stąd wielkie powodzenie napojów izotonicznych wśród sportowców. Okazuje się jednak, że woda kokosowa dużo skuteczniej niż wyprodukowane przez człowieka napoje dostarcza energii i uzupełnia braki mikroelementów. Korzystnie wpływa też na krążenie, temperaturę ciała, czynność serca oraz ciśnienie krwi. Ponadto woda kokosowa zawiera aż 15 razy więcej potasu niż większość napojów dla sportowców i dwa razy więcej niż jeden banan. Jest też bogatym źródłem innych głównych elektrolitów potrzebnych nam w codziennej diecie takich jak: wapń, sód, fosfor, czy magnez. Warto również wiedzieć, że w przeciwieństwie do soków owocowych woda kokosowa jest zasadowa. Poprawia ona wchłanianie wszystkich składników odżywczych, witamin, minerałów i aminokwasów. Regularne spożywanie wody kokosowej reguluje trawienie oraz prace nerek. Dodatkowo, woda z kokosa pozytywnie wpływa na poziom ciśnienia krwi oraz cały układ krążenia.

Sterylny eliksir urody

Tropikalny napój zamknięty w buteleczce znaleźć możemy w salonach spa czy sklepach eko, warto jednak zastanowić się, jak wygląda proces pozyskania cennego napoju. Gdy palma kokosowa, poprzez korzenie, czerpie wodę z gleby, część płynu trafia do wnętrza orzecha. Podczas tej wędrówki woda jest wielokrotnie filtrowana i oczyszczana, dzięki czemu staje się nieskazitelnie czysta i nasycona cennymi minerałami i witaminami, m.in. potasem, magnezem, fosforem, witaminą C, B1, B2, B3, B5 i B6.

Co więcej - aż do otwarcia orzecha, czyli do momentu zetknięcia się wody kokosowej z powietrzem, jest ona całkowicie sterylna! Dlatego rozlanie płynu do butelek również odbywa się w szczególnych warunkach. Trzeba pamiętać o tym, że drogocenny płyn pochodzi z wnętrza zielonego orzecha. Brązowe, szeroko dostępne w sklepach mają w środku "mleczko", które zawiera wiele mniej cennych substancji. Jednak płyn może być też użyty jako tonik, który wygładzi naszą cerę i nada jej zdrowego wyglądu. Jeśli komuś zależy na bardziej skoncentrowanym działaniu, może też sięgnąć po kremy czy serum zawierające wyciąg z młodego kokosa.

Kokos dla młodych mam

Po wodę kokosową chętnie również sięgają kobiety w ciąży. Przede wszystkim napój poprawia krążenie, trawienie oraz prawidłowe nawodnienie organizmu w tym okresie. Pijąc wodę w ciąży łatwiej przyswajamy witaminy rozpuszczalne w wodzie, m.in. kwas askorbinowy i witaminy z grupy B, mające kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodu w łonie matki. Fanki wody kokosowej twierdzą również, że pozwala ona zmniejszyć przykre dolegliwości pojawiające się w czasie ciąży, takie jak mdłości czy zgaga...

Ale po napój pochodzący z wnętrza młodego kokosa mogą, według specjalistów, siegać też nawet małe dzieci. Wszystko dzięki temu, że woda kokosowa zawiera kwas laurynowy,  który naturalnie występuje w mleku matki. Ponadto płyn nie wywołuje alergii, nie zawiera cholesterolu ani laktozy. I najważniejsze- jest produktem naturalnym!

Kokosowa transfuzja

Woda z kokosa może być wykorzystywana nie tylko do poprawienia urody, ale też... uratowała wiele ludzkich istnień! Jak to możliwe? Trudno w to uwierzyć, ale niezwykłe zalety kokosa znane były już w minionych wiekach, a samą wodę stosowano w celach medycznych. W jaki sposób? Otóż naukowcy przebadali płyn pochodzący z wnętrza młodego zielonego kokosa i okazało sie, że... ma on skład niemal identyczny jak osocze ludzkiej krwi! Dlatego też bywały przypadki, że stosowano go do... transfuzji. Jeśli lekarz nie miał do dyspozycji krwi o odpowiedniej grupie czy też w wystarczającej ilości - wówczas rannemu przetaczano sterylną wodę kokosową bezpośrednio z zielonego kokosa. Jak podają liczne przekazy i relacje, uratowano w ten sposób życie wielu osób podczas II wojny światowej podczas walk na Pacyfiku w latach 1941-1943. Co ciekawe, także i dziś zdarzają się takie przypadki niecodziennej transfuzji, głównie w krajach trzeciego świata, gdzie dostęp do banków krwi jest ograniczony.

Lista zalet wody kokosowej jest więc naprawdę długa. Nic dziwnego, że napój podbił serca i.... podniebienia gwiazd.  Joanna Bielas   

zdronet
Dowiedz się więcej na temat: koks | uroda | Hollywood | kokos

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy