Wpływ witaminy D na naukę
Niedobór witaminy D prowadzi do zanikania tzw. sieci perineuronalnych w rejonie hipokampa, co osłabia połączenia neuronalne i prowadzi do problemów z uczeniem się i pamięcią – czytamy na łamach „Brain Structure and Function and Trends in Neuroscience”.
Wiadomo, że witamina D jest niezbędna do zachowania prawidłowych funkcji poznawczych, a jej niedobór może sprzyjać rozwojowi schizofrenii lub depresji. Naukowcy z Uniwersytetu Queensland (Australia) odkryli, co leży u podłoża tego zjawiska.
Podczas eksperymentów na myszach pozbawianych witaminy D specjaliści wykazali, że niedobór tego składnika powoduje zanikanie sieci perineuronalnych okalających komórki nerwowe w okolicy hipokampa.
Sieci perineuronalne stabilizują połączenia pomiędzy neuronami. Nic więc dziwnego, że ich zanikanie wiązało się z wyraźnym osłabieniem i redukcją liczby połączeń, zwłaszcza w prawej części hipokampa.
To prawdopodobnie przyczyniało się do upośledzenia u myszy funkcji uczenia się i zapamiętywania.
- Gdy neurony w hipokampie tracą wsparcie sieci perineuronalnych, nie są w stanie utrzymać połączeń, co ostatecznie prowadzi do pogorszenia funkcji poznawczych - komentuje dr Thomas Burne, jeden z autorów badania.
Nieprawidłowe funkcjonowanie hipokampa i związane z tym problemy z pamięcią czy zniekształcone postrzeganie rzeczywistości są natomiast jednymi z głównych elementów schizofrenii.
Więcej wiedzy na ten temat dostarczą dalsze badania.