Reklama

Wrotycz pospolity - wróg owadów i pasożytów

Wrotycz to zioło, które należy do mniej popularnych. Warto jednak znać jego właściwości, gdyż mogą pomóc nam w wielu dolegliwościach oraz ochronią przed chorobami. Regularnie pity napar z wrotyczu oczyści organizm z toksyn i pasożytów, a także poprawi przemianę materii. Sprawdźmy, jak jeszcze możemy zastosować to zioło.

Kilka słów o wrotyczu

Wrotycz pospolity to roślina, której właściwości znane są już od lat. Popularność zyskała dzięki działaniu odstraszającemu owady, a w szczególności kleszcze. Rośnie w pasmie klimatu umiarkowanego. Jest zatem dostępny w całej Europie oraz w części Azji. Wrotycz jest rośliną wieloletnią i wysoką, gdyż może osiągać nawet do 120 centymetrów wysokości. Jego charakterystyczne cechy to: mocno żółte kwiaty i intensywny zapach. Kwitnie od lipca do września.

Właściwości wrotyczu

Wrotycz od lat znany jest w ziołolecznictwie. Początkowo stosowano go głównie przy dolegliwościach układu pokarmowego, jednak jego działanie jest o wiele szersze. Wrotycz działa antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Doskonale oczyszcza organizm i odkaża skórę. Może działać również przeciwbólowo i antydepresyjnie. Przyjrzyjmy się jego najcenniejszym właściwościom.

Reklama

Oczyszcza organizm i zwalcza pasożyty

Napar z wrotyczu oczyści organizm i pomoże pozbyć się z niego pasożytów. Wystarczy zalać łyżeczkę suszonego zioła wrzątkiem, odstawić na kilka minut do zaparzenia i wypić. By herbatka przyniosła pozytywne efekty dla naszego zdrowia, należy pić ją raz dziennie przez kilka miesięcy. Wykazano, że wrotycz pomaga zwalczać choroby pasożytnicze, między innymi świerzb i wszawicę. Napar z wrotyczu można również wcierać w skórę głowy oraz w inne miejsca na ciele, jeśli dokucza nam świąd lub wysypka.

Łagodzi dolegliwości trawienne i poprawia przemianę materii

Napar z wrotyczu można śmiało stosować przy dolegliwościach trawiennych. Łagodzi bóle brzucha, działa rozkurczowo i poprawia trawienie. Szczególnie zalecany jest osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy.

Reguluje poziom hormonów

Systematycznie pita herbatka z wrotyczu pomoże również ustabilizować poziom hormonów w organizmie, co potwierdzają badania specjalistyczne. Wrotycz wykazuje również właściwości regulowania miesiączek i łagodzenia bóli menstruacyjnych.

Odstrasza owady

Wrotycz możemy wykorzystać także do odstraszania owadów. Jego intensywna woń przegoni muchy, komary i kleszcze. Wystarczy nasmarować ciało naparem z wrotyczu lub rozsypać zioło w miejscu, w którym aktualnie przebywamy.

Wrotycz na trądzik

Wrotycz ma bardzo pozytywny wpływ na naszą skórę. Oczyszcza ją, zmniejsza wydzielanie sebum, wspomaga leczenie stanów zapalnych i działa antybakteryjnie. Wrotycz najlepiej sprawdzi w pielęgnacji skóry trądzikowej i mieszanej. Jak go stosować? Wystarczy przygotować maseczkę na bazie wrotyczu. Potrzebne będą:

* garść świeżego lub suszonego wrotyczu;

* sok z połówki cytryny;

* łyżka miodu.

Na początek rozgniatamy wrotycz, następnie dodajemy sok z cytryny oraz miód i mieszamy całość. Maseczkę należy nałożyć na twarz na około 10 minut i spłukać ciepłą wodą. Zabieg najlepiej stosować raz w tygodniu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zioła odstraszające komary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy