Reklama

Wyczytane z twarzy

Pojawiające się na niej nieładne zmiany świadczą o tym, że w organizmie dzieje się coś złego. Nie należy ich lekceważyć.

Szpecą, odbierają pewność siebie. Mogą też porządnie dokuczać. Niektóre trudno zlikwidować, inne znikają po prostych kuracjach.

Opryszczka

Pojawia się nagle na ustach, obok nich lub w okolicach nosa. Sygnalizuje ją swędzące zaczerwienienie, czasem nawet o średnicy 1 cm. Wkrótce wykwita na nim kolonia drobnych, szybko pękających pęcherzyków, które w krótkim czasie zmieniają się w szpetne strupki. Na szczęście po 5-7 dniach odpadają.

Przyczyna

Opryszczkę wargową, tzw. "zimno", wywołuje wirus Herpes simplex typ 1. Przenika do organizmu przez kontakt ze skórą osoby zarażonej. Drogą zarażenia są pocałunki, sztućce, ręczniki, mydła.

Reklama

Leczenie

Należy je rozpocząć już przy pierwszych objawach infekcji. Najskuteczniejszym lekiem jest acyklowir w postaci maści (np. Zovirax, Virolex, Hascovir). Uniemożliwia rozmnażanie się wirusa. Trzeba nim smarować (najlepiej co 4 godz.) zmienione chorobowo miejsce. Ratunkiem są też cieniutkie, prawie niewidoczne plasterki (Compeed, DermaPlast na opryszczkę).

Rogowacenie naskórka

Zmiany te przypominają płaskie znamiona, są nieco ciemniejsze od barwy skóry, niektóre mają ok. 1 cm średnicy. Mogą oszpecić skronie, a nawet nos.

Przyczyna

Powstają na skutek rogowacenia w najniższej warstwie naskórka, gdzie dochodzi do intensywnej produkcji komórek, w których odkłada się włókniste białko (keratyna). Starsze komórki są wypychane ku górze. Tworzą tzw. warstwę wierzchnią naskórka w postaci płaskich, zrogowaciałych płytek.

Leczenie

Pomagają środki zmiękczające skórę, które można kupić bez recepty: kwas mleczny, krem tretynoinowy, krem mocznikowy lub karbamidowy. Jeśli nie pomogą, dermatolog może przepisać specjalistyczne leki na receptę.

Gęsia skórka


To maleńkie grudki, które najczęściej pojawiają się nad brwiami, a także na szyi i dekolcie, przedniej części ud, ramionach, w okolicach łokci. Sprawiają, że skóra jest szorstka jak tarka, sucha, przypomina "gęsią skórkę", której dostajemy pod wpływem zimna.

Przyczyna

Zmiany te są uwarunkowane genetycznie i mają związek z niewłaściwym wchłanianiem wit. A.

Leczenie

Pomagają okłady zmiękczające naskórek (kąpiele solne i ziołowe z cząbru, mięty, rumianku, tymianku), nawilżające kremy z mocznikiem i delikatne pilingi. Warto zażywać olej z wiesiołka w kapsułkach (3-4 miesiące) oraz wit. A i C. W diecie uwzględnić takie produkty, jak: wątróbka, jaja, mleko, masło śmietankowe, tran, ryby, soki z marchwi, pomidory, papryka, zielony groszek, żółte sery, banany, winogrona, pestki dyni.

Chwila dla Ciebie
Dowiedz się więcej na temat: leczenie | objawy | opryszczka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy