Wysoki cholesterol sprzyja rozwojowi nowotworów. Zaskakujące wyniki badań

Nie od dziś wiadomo, że zbyt wysoki poziom cholesterolu ma negatywny wpływ na zdrowie. Często jest przyczyną miażdżycy lub zawału serca. Jak się okazuje, przyczynia się również do rozwoju nowotworów.

Cholesterol LDL powstaje w wyniku przemian lipoprotein VLDL produkowanych w wątrobie oraz chylomikronów powstających w wyniku wchłaniania tłuszczów pokarmowych
Cholesterol LDL powstaje w wyniku przemian lipoprotein VLDL produkowanych w wątrobie oraz chylomikronów powstających w wyniku wchłaniania tłuszczów pokarmowych123RF/PICSEL

Jak powstaje cholesterol?

Mówiąc o cholesterolu, warto zaznaczyć, że istnieje podział na "dobry" (HDL) oraz "zły" (LDL) cholesterol. W ten sposób umownie określa się substancje zwane lipoproteinami o niskiej (LDL) i wysokiej gęstości (HDL).

Cholesterol LDL powstaje w wyniku przemian lipoprotein VLDL produkowanych w wątrobie oraz chylomikronów powstających w wyniku wchłaniania tłuszczów pokarmowych.  Wysoki poziom cholesterolu LDL jest przyczyną odkładania cząsteczek cholesterolu w ścianach tętnic, co może prowadzić do tworzenia się blaszki miażdżycowej.

Cholesterol a nowotwór

Badania przeprowadzone przez ekspertów z Duke Cancer Institute wskazały, że zbyt wysoki poziom cholesterolu jest jednym z czynników ryzyka rozwoju komórek nowotworowych. Naukowcy twierdzą, że nadmiar cholesterolu LDL może mieć wpływ na rozwój nowotworu piersi i czerniaka. Ponadto są zdania, że cholesterol zmniejsza szanse na wyzdrowienie. 

Większość nowotworowych komórek ginie w trakcie tworzenia przerzutu – to bardzo obciążający je proces. Tych kilka komórek, które nie zginą, potrafi uniknąć spowodowanej stresem śmierci. Odkryliśmy, że cholesterol zasila tę zdolność.
prof. Donald P. McDonnell z Duke University School of Medicine

Badania zostały przeprowadzone na hodowlach komórkowych oraz na myszach. Wskazały, że migrujące komórki nowotworowe w odpowiedzi na stres pochłaniają duże ilości cholesterolu. Znaczna część ginie, ale szanse na przeżycie mają te najodporniejsze. W efekcie namnażają się i tworzą przerzuty.

Zdaniem badaczy odkrycia dotyczące tego procesu można potencjalnie wykorzystać w leczeniu.

"Na zdrowie": Czosnek - superfood. Nadaje smak potrawom i jest wyjątkowy zdrowyInteria.tv
INTERIA.PL
Oceń artykuł
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?