Reklama

Z tego zrezygnuj podczas upałów

Fala potężnych upałów, z którymi mamy do czynienia w Polsce od kilku dni, coraz bardziej daje nam się we znaki. Podczas tak wysokich temperatur powinniśmy zrezygnować z aktywności fizycznej na zewnątrz, gdyż narażamy się na bardzo poważne komplikacje zdrowotne.

Żar lejący się z nieba sprawia, że duża część osób czuje się zmęczona, zdekoncentrowana i ospała. Już zwykły spacer lub wyjście do sklepu, gdy na termometrach słupek rtęci wskazuje 38 stopni Celsjusza, jest dla organizmu ogromnym obciążeniem. Tym bardziej powinniśmy zrezygnować z uprawiania sportu na świeżym powietrzu, gdy upał jest nie do zniesienia.

Dlaczego zrezygnować z aktywności fizycznej podczas upałów?

Podczas wysiłku fizycznego temperatura ciała podnosi się, a wraz z potem tracimy cenne minerały. Wówczas istnieje spore ryzyko odwodnienia organizmu, które może objawiać się m.in. gorszym samopoczuciem, uczuciem suchości w ustach, zawrotami głowy, czy nawet utratą przytomności oraz udarem cieplnym. W grupie zwiększonego ryzyka są m.in. osoby cierpiące na problemy kardiologiczne.

Reklama

Podczas odwodnienia organizmu zmniejsza się objętość krwi, czego następstwem jest dostarczanie mniejszej ilości tlenu do tkanek. Taki stan rzeczy w najgorszym przypadku może doprowadzić nawet do zgonu.

Co pić podczas upałów?

W ciągu doby powinniśmy spożywać minimum dwa litry płynów, by uniknąć odwodnienia. Jednak podczas upałów należy zapewnić organizmowi nawet dwa razy więcej. Najlepszym rozwiązaniem jest picie wody, ale można także spożywać napoje izotoniczne, które usprawniają pracę gospodarki wodno-elektrolitowej. Napój izotoniczny możemy zrobić w domowych warunkach. Najprostszy izotonik przyrządzimy, dodając do lekko podgrzanej wody wysokozmineralizowanej ¼ łyżeczki soli, dwie łyżeczki miodu, sok z połowy cytryny i kilka listków mięty.

Czytaj także: Śpisz nago podczas upałów? To duży błąd

Kiedy uprawiać sport podczas upałów?

Jeśli nie możemy obejść się bez uprawiania sportu podczas upalnych dni, to najlepszą porą na aktywność fizyczną są godziny wczesno-poranne lub późno-wieczorne, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa. Do odbycia treningów wybierajmy parki i lasy, gdzie nie będziemy wystawieni na słońce.  Ponadto warto także wyposażyć się w chłodzące akcesoria treningowe, jak specjalne koszulki termiczne oraz czapki.

Warto wiedzieć: Zanim wypijesz, sprawdź skład

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Upały | sport

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy