Zaskakujące powody bólu głowy
Nie wiesz, co jest jego przyczyną? Może nią być... nowa szafa, dźwiganie zakupów czy ulubiony ser.
Tabletki przeciwbólowe mają skutki uboczne, m.in. szkodzą śluzówce żołądka. Warto zrobić małe śledztwo i wykryć powód dolegliwości, by na dobre się ich pozbyć.
Mało pijesz. Już 5-procentowe odwodnienie daje o sobie znać bólem i zawrotami głowy - główny składnik tkanki mózgowej to woda. Często wystarczy wypić powoli 1-2 szklanki, by dolegliwość ustąpiła.
Jesz dania z torebek, wędliny, sery. Ból głowy może wystąpić po zjedzeniu produktów zawierających różne dodatki. Główny winowajca to glutaminian sodu (E621), dodawany do zup w proszku, przypraw, konserw, pasztetów, wędlin. Głowa może też boleć po pokarmach mięsnych zawierających azotyny. Podobnie działają produkty z tyraminą - przetworzone mięsa, dojrzewające sery, np. brie, camembert itp. Obserwuj, czy ból pojawia się po konkretnych pokarmach.
Używasz słodziku aspartam (E951). Może on znajdować się też w produktach bezcukrowych i produktach typu light czy 0 proc. W składzie aspartamu jest fenyloalanina. Jej nadmiar może zwiększać pobudliwość komórek nerwowych w mózgu. Osoby wrażliwe na nią mogą reagować bólem głowy.
Dźwigasz torby. To przeciąża kręgi szyjne, napina mięśnie karku. Zmiany w kręgosłupie szyjnym mogą dawać znać o sobie bólem, zaczynającym się z tyłu głowy i promieniującym do czoła i skroni. Po powrocie ze sprawunków wykonaj ruchy, które rozluźnią napięte mięśnie. Przyciągaj głowę do klatki piersiowej, przechylaj do ramion. Używaj wózka na zakupy.
Robiłaś remont, kupiłaś meble. Sprawcami bólu głowy mogą być lotne związki organiczne (VOC). Są w rozpuszczalnikach, klejach, farbach, nabłyszczaczach, uszczelnieniach itp. Dostają się do powietrza i utrzymują się w nim długo, zwłaszcza przy słabej wentylacji. Często wietrz dom, na noc przykręć ogrzewanie: w cieple emisja tych substancji rośnie.
Ruch może być lekiem i... przyczyną bólu
Spokojny wysiłek fizyczny, na przykład spacer, może przynieść ulgę w bólu głowy. Ruch powoduje wytwarzanie endorfin, czyli naturalnych hormonów szczęścia, które poprawiają nastrój i uśmierzają ból. Przy skłonności do bólu głowy niewskazane są ćwiczenia wysiłkowe, a polecane nieforsowne, umiarkowane. To np. rekreacyjna jazda na rowerze, nordic walking. Każda większa niż normalnie aktywność fizyczna powinna być poprzedzona krótką rozgrzewką i zakończona ćwiczeniami rozciągającymi, które zapobiegną napięciom mięśni. Zbyt intensywny czy nadmierny wysiłek może wywołać ból głowy. Występuje zaraz po zakończeniu ćwiczeń lub kilka godzin po nich. Narasta stopniowo i ma charakter pulsujący.
Kojący masaż
Palce wskazujące i środkowe umieść na skrzyżowaniach łuków brwiowych z zewnętrznymi kącikami oczu. Delikatnie masuj te punkty kolistymi ruchami przez 2 minuty. Następnie uciskaj je - naciśnij, policz wolno do pięciu i odsuń palce. Powtarzaj przez 10-15 minut. Na koniec znów pomasuj.