Reklama

Zaszczep się przeciw grypie

​Sezon na grypę nadchodzi. Pora się zaszczepić.

Grypa to jedna z pospolitszych chorób, jednak nie powinna być lekceważona. Co roku w wyniku powikłań pogrypowych na całym świecie umierają tysiące ludzi.

Najgroźniejsze w grypie są występujące po jej nieprawidłowym leczeniu powikłania. Najczęściej dochodzi do poważnych chorób dróg oddechowych i zapalenia płuc. Zdarza się również, że następują zapalenia mięśnia sercowego.

Lepiej się zaszczepić

Szczepionki przeciw grypie wykorzystują niewielkie ilości martwego wirusa. Są zatem bezpieczne i można je stosować nawet u dzieci po 6 miesiącu życia. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich szczepień, warto skorzystać z porady lekarskiej.

Reklama

Udowodniono, że szczepionki przeciw grypie są skuteczniejsze u starszych dzieci i dorosłych, ale również u młodszych znacząco ograniczają ryzyko zachorowania.

Ze względu na mutujące szczepy wirusa grypy, należy szczepić się co roku, aby organizm był odporny na występujące w otoczeniu zagrożenia.

Jeśli już zachorujesz

Jeżeli któryś z domowników zachorował na grypę, wszyscy powinni często myć ręce (10 razy dziennie i po każdym kontakcie z chorym) oraz profilaktycznie nosić przez tydzień maseczkę na twarzy. Warto odizolować dziecko od chorych dorosłych i wietrzyć kilka razy dziennie mieszkanie. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grypa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy