Reklama

Zatrucie bakterią E. coli: Co należy wiedzieć?

Bakterie E. coli, będąc stałą częścią naszego organizmu, z pozoru wydają się dla niego niegroźne. Jednak w zależności od szczepu, z którego pochodzą, mogą powodować niebezpieczne zatrucia i zakażenia. Najbardziej popularnymi są choroby układu pokarmowego i zakażenie dróg moczowych. Do zatrucia bakterią E. coli często dochodzi w lecie, gdy mniejszą uwagę zwracamy na czystość tego, co jemy czy miejsc, w których przebywamy. Dlatego warto wiedzieć co nieco na ich temat.

Czym są bakterie E. coli?

Bakterie e-coli, oficjalnie zwane Escherichia coli, a potocznie pałeczką okrężnicy, są bakteriami z rodziny beztlenowych. Mimo że kojarzymy je z nieprzyjemnym zapaleniem dróg moczowych i zatruciem pokarmowym, dla naszego organizmu mają bardzo ważne znaczenie. Bakterie E. coli stanowią nieodzowną część naturalnej flory bakteryjnej jelita grubego człowieka, a także zwierząt stałocieplnych. E. coli bierze głownie udział w rozkładzie pokarmu, a także produkcji witamin z grupy B i K. Mimo że pozornie nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia ludzkiego, mogą wywoływać poważne zatrucia i zakażenia.

Reklama

Objawy zatrucia bakterią E. coli

E. coli są najbardziej niebezpieczne dla organizmów dzieci i starszych osób, które są z reguły słabsze. Również osoby z obniżoną odpornością mogą łatwo zatruć się tą bakterią. E. coli posiada jednocześnie substancje pozytywnie wpływające na nasz organizm, ale także toksyny, którymi go zatruwa. Objawy zakażenia bywają zróżnicowane, ale zazwyczaj bardzo uciążliwe. To dlatego, że ich rodzaj uzależniony jest od szczepu, z jakiego pochodzą bakterie oraz ich ilości, która dostała się do organizmu.

E. coli mogą nie wywoływać żadnej choroby, a tylko doprowadzić do łagodnych zaburzeń żołądkowych. Niestety w niesprzyjających okolicznościach trwale uszkadzają organy wewnętrzne. Zakażenie E. coli może objąć również drogi moczowe, wywołując zapalenie pęcherza, a także nerek. Symptomy tej niebezpiecznej przypadłości to pieczenie przy oddawaniu moczu, ból i pojawiająca się krew. Co ciekawe, bakterie E. coli mogą prowadzić także do zapalenia zatok i tzw. szpitalnego zapalenia płuc, prowadząc nawet do śmierci.

Pierwszym charakterystycznym objawem zatrucia tą bakterią jest biegunka. Jeżeli trwa ona dłużej niż dwa dni, warto skonsultować się z lekarzem. Biegunce zazwyczaj towarzyszą silne bóle brzucha, a także nudności i ogólne osłabienie. Przy zatruciu bakterią E.coli występują także: wymioty, bóle głowy i gorączka.

Jak uniknąć zatrucia?

Bakterią E. coli można zarazić się przede wszystkim przez kontakt z brudną żywnością, a także prowadząc niehigieniczny tryb życia. Dlatego, by uniknąć zakażenia, należy utrzymywać czystość rąk oraz spożywanych produktów, a także powierzchni, które stykają się np. z surowym mięsem, jajkami czy brudnymi warzywami. Warto chronić również kuchnię i żywność przed zwierzętami, które mogą roznosić te bakterie. Należy także pamiętać o dokładnym myciu rąk po codziennej toalecie, szczególnie, gdy załatwiamy swoje potrzeby w miejscach publicznych. To właśnie tam znajduje się najwięcej zarazków i bakterii, które negatywnie mogą wpływać na nasze zdrowie.

Leczenie zatrucia

Leczenie zatrucia bakterią E. coli polega głównie na systematycznym nawadnianiu organizmu i uzupełnianiu elektrolitów. Jednak woda i doraźne środki nie wystarczą, by walczyć z tym niewdzięcznym zakażeniem. We wszystkich chorobach wywołanych przez E. coli stosuje się terapię antybiotykową. Szczególnie popularne są te z grupy penicylin. Jeśli zauważysz u siebie objawy zatrucia E. coli, niezwłocznie zgłoś się do lekarza.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy