Zawroty głowy: Kiedy to objaw udaru cieplnego
Każdemu z nas nieraz zakręci się w głowie. Ale jeśli zdarza się to w upalny dzień, po tym jak dłuższą chwilę przebywaliśmy na zewnątrz, bywa sygnałem groźnego udaru cieplnego. Sprawdź, jakie jeszcze dolegliwości na to wskazują. Radzimy, co wtedy zrobić.
Gdy na zewnątrz temperatura sięga 30 stopni, już sam spacer niezacienioną ścieżką może narazić cię na zawroty głowy. Ryzyko rośnie przy większym wysiłku, np. pracy w ogrodzie. Jeśli masz akurat miesiączkę i wraz z obfitym krwawieniem tracisz dużo płynów, nie jesteś bezpieczna nawet w cieniu! Temperatura ciała rośnie i dochodzi do przegrzania organizmu. Gdy oprócz zawrotów głowy towarzyszą ci inne dolegliwości, reaguj natychmiast!
Bardzo chce ci się pić
Wzmożone pragnienie to podstawowy sposób organizmu na poradzenie sobie z przegrzaniem i rozpoczynającym się w jego następstwie udarem cieplnym. Wypita przez ciebie woda zostaje wykorzystana do produkcji potu, rozrzedzenia i schłodzenia krwi, a także nawilżenia śluzówek.
Masz gorącą i zaróżowioną, a potem bladą skórę
Aby obniżyć swoją temperaturę, organizm rozszerza także naczynia krwionośne znajdujące się w skórze. Szeroki prąd krwi to więcej powierzchni, przez którą można oddać ciepło. Równocześnie nasila się praca gruczołów potowych. Pot ma cię ochłodzić. Ale jeśli to nie pomaga, uruchamiają się inne mechanizmy obronne. Organizm wycofuje krew ze skóry do najważniejszych narządów. Dlatego staje się ona blada, a tobie zaczyna robić się... zimno.
Dokuczają ci skurcze mięśni, masz dreszcze
Najczęściej skurczami są objęte plecy, uda, brzuch. Dolegliwości są bardzo bolesne i utrudniają poruszanie się. Ich przyczyną jest utracenie przez ciebie dużej ilości elektrolitów podczas pocenia się. Drgawki są sposobem organizmu na pozbycie się nadmiaru ciepła i obniżenie swojej temperatury (tak samo jak przy gorączce spowodowanej np. grypą).
Jest ci niedobrze, masz mdłości, wymiotujesz
Takie dolegliwości są spowodowane nasilającym się odwodnieniem organizmu. Może ono sięgać nawet 4 proc.! Nudnościom sprzyja także wysuszenie śluzówki w przewodzie pokarmowym (np. w przełyku) i zwiększenie ilości kwasów w żołądku, które zaczynają "buzować" do góry.
Skuteczna pierwsza pomoc
Poszukaj jakiegoś chłodnego, przewiewnego pomieszczenia i schowaj się w nim.
Wypij 2 szklanki chłodnej (ale nie zimnej) wody. Najlepiej dodaj do niej szczyptę soli i 1 łyżkę miodu. Jeśli masz nudności lub wymiotujesz - bierz mały łyk co 3-5 minut.
Na czoło, głowę, kark, dekolt połóż zmoczone w zimnej wodzie ręczniki. Dodatkowo możesz zawinąć w nie kostki lodu włożone w foliowe torebki.
Ułóż się na plecach z nogami uniesionymi 30-40 cm powyżej głowy. Jeśli nie czujesz się lepiej, wezwij pogotowie (tel. 999 lub 112).