Reklama

Zawroty głowy mogą być objawem poważnych chorób. Kiedy warto zgłosić się do lekarza?

Zawroty głowy to dolegliwość bardzo często zgłaszana przez pacjentów lekarzom pierwszego kontaktu. Nie zawsze są groźne, jednak utrudniają codzienne funkcjonowanie i bywają oznaką poważnych stanów chorobowych. Zawrotów głowy pod żadnym pozorem nie wolno bagatelizować. Jeśli towarzyszą im jeszcze inne objawy (nudności, ból głowy, szum w uszach), należy czym prędzej skontaktować się ze specjalistą.

Zawroty głowy: nieprzyjemne uczucie wirowania

Bardzo trudno jest wytłumaczyć, czym właściwie są zawroty głowy. To nieprzyjemne uczucie określane jako brak stabilności lub brak równowagi, poczucie wirowania i kołysania przestrzeni wokół. Występowania zawrotów głowy nie można w żaden sposób sprawdzić. To subiektywne odczucie.

Zawroty głowy potrafią być bardzo uciążliwe. Ciągłe poczucie braku stabilności utrudnia funkcjonowanie i sprawia, że nawet najprostsze czynności stają się skomplikowane. Niestety, nie jest to przypadłość rzadka. Szacuje się, że z zawrotami głowy zmaga się około  5-10 proc. populacji. Znacznie częściej dotyczą osób starszych, jednak mogą pojawić się także u młodych dorosłych, młodzieży, a nawet dzieci.

Reklama

Przyczyny zawrotów głowy mogą być różne: od błahych po groźne. Nagłe zawroty głowy, mogą wystąpić po stosowaniu niektórych leków, w tym leków przeciwdepresyjnych lub przeciwpadaczkowych. Mogą być też symptomem ciąży lub pierwszym objawem chorób neurologicznych, laryngologicznych i zaburzeń psychicznych. Dlatego właśnie nigdy nie powinniśmy bagatelizować powtarzającego się poczucia braku równowagi.

Zawroty głowy to objaw, który zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. Dzięki temu, w razie jakiejkolwiek choroby, będziemy mogli szybko rozpocząć odpowiednie leczenie. Sprawna diagnoza zwiększa szansę na szybki powrót do zdrowia.

Zobacz również: 4 sposoby radzenia sobie z zawrotami głowy

Hipotonia ortostatyczna: Nie bagatelizuj tego objawu

Poczucie braku równowagi często pojawia się, gdy zbyt szybko i energicznie zmienimy pozycję z leżącej lub siedzącej na stojącą. To zjawisko hipotonii ortostatycznej. Chociaż nie jest groźne, nie należy go bagatelizować.

Hipotonia ortostatyczna związana jest z wyrównywaniem wartości ciśnienia krwi w organizmie. Nagły spadek ciśnienia pojawia się szybko po zmianie  pozycji  z siedzącej na stojącą (najczęściej w ciągu pierwszych trzech minut). Wówczas możemy odczuć zawroty głowy i zobaczyć "mroczki" przed oczami. Uczucie rozkojarzenia powinno jednak minąć tak szybko, jak się pojawiło.  

Hipotonia ortostatyczna może być bardzo uciążliwa. Jeśli zdarza się rzadko, nie musimy obawiać się o zdrowie. Jeśli jednak powtarza się co jakiś czas, warto skonsultować ten objaw z lekarzem. Może być sygnałem poważniejszych problemów krążeniowych.

Nagłe zawroty głowy: schorzenia laryngologiczne

Zawroty głowy mogą być spowodowane schorzeniami laryngologicznymi. Jeśli chodzi o układ słuchu, pacjenci najczęściej mówią o tzw. obwodowych zawrotach głowy. Wówczas pacjent ma wrażenie, że świat wokół niego intensywnie "wiruje".

Ten rodzaj zawrotów głowy zaczyna się nagle i w zależności od nasilenia innych dolegliwości trwa od kilkudziesięciu minut do nawet kilku godzin. Zawrotom głowy spowodowanym przez schorzenia laryngologiczne mogą towarzyszyć zaburzenia słuchu, takie jak niedosłuch lub szum. 

Jakie schorzenia laryngologiczne mogą wiązać się z zawrotami głowy?

  • zapalenie trąbki słuchowej,
  • uszkodzenie błędnika,
  • zapalenie błędnika,
  • zakażenia bakteryjne lub wirusowe
  • zaburzenia krążenia w uchu wewnętrznym,
  • choroby nowotworowe ucha wewnętrznego.

Zobacz również: O czym mogą świadczyć zawroty głowy?

Zaburzenia neurologiczne: Towarzyszy im szereg innych objawów

W przypadku zaburzeń neurologicznych zawroty głowy zazwyczaj nie są jedynym, ani głównym objawem. Pacjenci skarżą się na szereg innych, towarzyszących dolegliwości: zaburzenia pamięci, świadomości, omdlenia, trudności z koncentracją, silne bóle głowy, ruchy mimowolne, osłabienie świadomości lub osłabienie siły mięśniowej.

Jakie schorzenia neurologiczne mogą wiązać się z zawrotami głowy?

  • padaczka, 
  • zapalenie nerwu przedsionkowego,
  • choroby zapalne opon mózgowych,
  • epilepsja,
  • guzy,
  • stwardnienie rozsiane,
  • migrena.

Inne przyczyny zawrotów głowy

Jakie jeszcze schorzenia mogą powodować zawroty głowy? Do najważniejszych z nich należą: zaburzenia prawidłowego rytmu serca, niedoczynność tarczycy i hipoglikemia.

Zobacz również: Jak rozpoznać zawroty głowy? 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zawroty głowy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy