Reklama

Reklama

Zbadaj się sama!

Zaburzenia psychiczne i wywołanie przez nie dolegliwości fizyczne (choroby psychosomatyczne) występują obecnie bardzo często. Przyjmuje się, że 40 do 70 procent wszystkich organicznych objawów chorobowych spowodowanych jest wyłącznie przez takie psychiczno-nerwowe czynniki, bądź przy znacznym ich współudziale.

Rozpoznanie takich zaburzeń sprawia często trudności, ponieważ nie jesteśmy świadomi ich przyczyn. Dlatego zdarza się, że pacjenci są przez długi czas niewłaściwie leczeni, a ich dolegliwości traktowane jako urojone, chociaż dokuczają one choremu równie mocno jak dolegliwości o podłożu organicznym.

Poniższe testy (podane za Gerhardem Leiboldem) podobne są do stosowanych w praktyce psychologiczno-psychiatrycznej przy zbieraniu wywiadu.

Za ich pomocą nie wykryje się z całą pewnością zaburzeń psychicznych, jednak ich wyniki mogą zasugerować istnienie chorób o podłożu psychosomatycznym, co powinno skłonić do zasięgnięcia porady specjalisty.

Reklama

Proszę dodać punkty i odczytać w tabelach wyników odpowiednie oceny. Odpowiadaj szczerze, nawet na nieprzyjemne pytania i nie czytaj wcześniej interpretacji, gdyż może to zafałszować wyniki.

(LID)

TEST 1

TEST 2

MWMedia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje