Zdrowa dieta bogata w białko
Dieta bogata w białka może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała i ogólnego zdrowia - wskazują wyniki badań uczonych z University of Illinois w Urbana-Champaign w USA. Donosi o tym serwis EurekAlert.
Dieta bogata w białka może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej wagi ciała i ogólnego zdrowia - wskazują wyniki badań uczonych z University of Illinois w Urbana-Champaign w USA. Donosi o tym serwis EurekAlert.
Przez 30 lat dietetycy amerykańscy kreowali różne mody na zdrowe diety. Zmieniały się poglądy co do tego, jakie składniki powinny dominować w diecie, a jakie powinny być z niej eliminowane. Ważne też miało być zestawianie różnych składników w danym posiłku.
- Rezultat jest taki, że Amerykanie spożywają bardziej kaloryczne posiłki, a liczba otyłych mieszkańców USA stale rośnie - podkreśla prof. Donald Layman z University of Illinois. Z otyłością związany jest też wzrost liczby osób z chorobami serca i układu krążenia oraz liczby chorych na cukrzycę typu II. - Powinniśmy zrewidować nasze poglądy na zdrowe odżywianie - uważa prof. Said Layman. W swoich badaniach prof. Layman skupił się na zależności pomiędzy aktywnością fizyczną a sposobem odżywiania.Przez 10 tygodni 24 kobiety w średnim wieku i z nadwagą przestrzegały diety, która pozwalała im spożywać pokarmy o wartości 1 tys.700 kcal (kilokalorii) na dzień. Jedna z grup stosowała się do zaleceń tzw. piramidy zdrowia, według której codzienna dieta człowieka powinna składać się w 55 proc. z węglowodanów, w 15 proc. z białek (równowartość 68 g na dzień) i w 30 proc. z tłuszczu. Grupa doświadczalna stosowała dietę zmodyfikowaną, w której węglowodany stanowiły 40 proc. wszystkich pokarmów, białka 30 proc. (125 g na dzień) a tłuszcze 30 proc. Po 10 tygodniach utrata masy ciała w obydwu grupach była porównywalna (około 7,2 kg). Jednak kobiety, które były na diecie wysokobiałkowej, straciły więcej tkanki tłuszczowej (5,53 kg) i bardzo mało masy mięśniowej (0,31 kg) w porównaniu z kobietami na diecie uboższej w białka (odpowiednio 4,68 kg tkanki tłuszczowej i 1,35 kg masy mięśni). Wyniki badań prof. Laymana wykazały ponadto, że u kobiet stosujących dietę bogatą w białka poziom hormonów tyroidowych (tj. hormonów tarczycy) był wyższy, a co za tym idzie wyższy był poziom przemiany materii. U osób na diecie białkowej odnotowano ponadto znaczny spadek poziomu związków tłuszczowych (tzw. trójglicerydów) we krwi i nieznaczny wzrost tzw. "dobrego" cholesterolu.