Zdrowotne zalety spacerowania
Aby być zdrowym wcale nie potrzebujesz biegać w maratonach. Czy wiesz, że spacerowanie nie tylko wspomaga utratę wagi, lecz również chroni przed cukrzycą i rakiem piersi? Jedyne, co musisz zrobić, to zacząć regularnie spacerować, a po niedługim czasie odczujesz znaczny przypływ energii, większą aktywność, poprawę koncentracji i przypływ szczęścia. Poniżej znajdziesz kilka zalet spacerowania: Zdrowie psychiczneSpacerowanie poprawia samopoczucie. Ta aktywność fizyczna często jest uważana za pogromcę stresu. Kombinacja świeżego powietrza oraz ruchu jest wspaniałym rozwiązaniem na poprawę humoru i pewności siebie.
Pół godziny spaceru dziennie zwiększa gęstość kości oraz zmniejsza ryzyko kontuzji nóg. Spacerowanie wpływa korzystnie także na kręgosłup oraz biodra.
Pomaga w walce z depresją
Regularne spacerowanie pomaga w walce z depresją i zaburzeniami lękowymi, ponieważ podczas przechadzki wydzielane są endorfiny. Człowiek w trakcie tej aktywności silnie się relaksuje.
Zdrowe serce
Badania naukowe dowodzą, że regularne spacerowanie pomaga zwalczać cukrzycę typu II. Wystarczy 150 minut spacerowania tygodniowo, aby diametralnie obniżyć ryzyko zachorowania. Te same badania dowodzą, że 3 godziny spaceru tygodniowo ze średnią prędkością (około 3-4 km/h), zmniejsza ryzyko chorób serca u kobiet o niemalże 40 procent. Inne badania z kolei wskazują, że mężczyźni, którzy spacerują dziennie około 3 kilometry, mają obniżone ryzyko zachorowania na serce.
Badania amerykanów dowiodły, że kobiety, które spacerują od godziny do trzech tygodniowo, mają o 19 procent niższe ryzyko zachorowania na raka piersi lub macicy. Spacery od 3 do 5 godzin zmniejszają to ryzyko o 54 procent. Mężczyźni, którzy spacerowali co najmniej 3 godziny tygodniowo, mieli zmniejszone ryzyko raka prostaty o niemalże 57 procent.
Zdrowy mózg
Regularne spacerowanie zapobiega zanikaniu komórek mózgowych oraz problemom z myśleniem. Spacery obniżają ryzyko choroby Alzheimera o 50 procent. Zapobiegają również demencji oraz kurczeniu się mózgu.
Obniża ciśnienie krwi
Naukowcy udowodnili, że ciśnienie osób spacerujących co najmniej pół godziny dziennie jest wyraźnie niższe niż u osób, które tego nie robią. Staraj się spacerować co najmniej 5 razy w tygodniu.
Badania przeprowadzone za oceanem wskazują, że regularne spacerowanie pozwala niwelować zagrożenia dla żył, które tworzy wysoko tłuszczowe pożywienie. Spacerowanie jest niesamowicie korzystne dla naszych żył, tętnic i serca, gdyż udrażnia naczynia krwionośne, co sprawia, że przepływ krwi jest zdecydowanie łatwiejszy.
Zwalcza artretyzm i zapalenie stawów
Osoby cierpiące na artretyzm poprzez regularne spacerowanie mogą zdecydowanie poprawić funkcjonowanie swoich stawów i sprawić, że te wrócą do lepszej sprawności. Grupie uczestników badań zajęło 8 tygodni, by poprawić funkcjonowanie stawów o 40 procent. Osoby odczuwały również zmniejszony ból dzięki regularnym spacerom.
Półtorakilometrowy spacer spala około 100 kcal. Trzykilometrowy spacer trzy razy w tygodniu pozwala tracić pół kilograma zbędnej wagi co trzy tygodnie. Spacerowanie także wspiera metabolizm, co dodatkowo przyczynia się do utraty zbędnych kilogramów.
Pomaga kobietom w ciąży
Tylko jedna na cztery kobiety w ciąży spaceruje 150 minut tygodniowo, co jest zalecane przez lekarzy. Regularne spacerowanie zwalcza u ciężarnych takie dolegliwości jak bóle pleców, zaparcia czy problemy ze snem. Spacerowanie wpływa również na płód. Dziecko rodzi się z bardziej odpowiednią wagą, co obniża ryzyko wystąpienia problemów z nadwagą w jego dorosłym życiu.