Zespół nieszczelnego jelita? 5 porad, które mogą Cię ochronić
Trawienie jest procesem złożonym z wielu elementów, a problem pojawia się kiedy jeden z tych elementów funkcjonuje nieprawidłowo. Coraz więcej słyszy się o chorobie znanej jako choroba „ zespół nieszczelnego jelita”. Powstaje ono w wyniku zbyt dużego przepuszczania toksyn, bakterii, niestrawionego jedzenia oraz odpadów większych niż normalnie. Zespół nieszczelnego jelita przerodzić się może w chorobę zapalną jelit. Jak się przed tym bronić? Oto 5 sposobów.
Jedną z najprostszych rzeczy, którą możesz zrobić, aby bronić się przed zespołem nieszczelnego jelita to dobrze nawadniać swój organizm. Przewlekłe odwodnienie organizmu powoduje zaparcia, a to z kolei pozwala toksynom przenikać do jelit, co prowadzić może do powstania zespołu nieszczelnego jelita.
Probiotyki
Jelita są domem dla wielu bakterii zarówno tych dobrych jak i tych złych. Czasami w układzie pokarmowym dochodzi do zaburzenia równowagi, wtedy złe bakterie mogą przenikać do organizmu. Kiedy tak się dzieje należy zadbać o to by tą równowagę jak najszybciej odzyskać. Probiotyki są suplementem, który uzupełnia brakujące elementy i normuje środowisko jelit.
Przyjmowanie enzymów trawiennych przed zjedzeniem posiłku jest doskonałym sposobem, aby zadbać o prawidłowe trawienie, a także aby zmniejszyć prawdopodobieństwo trafienia do organizmu częściowo nie strawionego pokarmu, który może być bardzo szkodliwy dla organizmu. Ponadto, według badań naukowych przyjmowanie enzymów trawiennych przyczynia się również do utrzymania prawidłowego środowiska jelita.
L-glutamina
L- glutamina jest istotnym aminokwasem o właściwościach przeciwzapalnych, który powleka ścianki komórek i chroni je przed czynnikami drażniącymi. Badania naukowe sugerują, że może on pomóc w naprawie i wzroście błony śluzowej jelit i złagodzić niektóre z problemów związanych z zespołem nieszczelnego jelita.
Zwiększenie ilości kwasów tłuszczowych omega- 3 w diecie jest kolejnym sposobem zwalczania stanów zapalnych. Niektóre badania naukowe pokazują, że kwas tłuszczowy omega- 3 łagodzi objawy choroby zapalnej jelit. Istnieje kilka źródeł kwasów omega-3. Najlepszym sposobem jest oczywiście przyjmowanie go w naturalnych produktach takich jak: tłuste ryby np. łosoś, ale można uzyskać go również w postaci syntetycznej w formie suplementu.