Reklama

Zielony groszek: Jakie ma właściwości?

Zielony groszek ma wiele właściwości zdrowotnych oraz stanowi źródło cennych witamin i minerałów. Zawiera między innymi kwas foliowy, który jest ważny dla kobiet w ciąży. Oprócz tego można w nim znaleźć takie pierwiastki jak witaminę C czy żelazo. Niedobór tych składników może wpłynąć negatywnie na ogólne funkcjonowanie organizmu. Jakie właściwości ma zielony groszek? Poniżej wyjaśniamy.

Jak wygląda zielony groszek?

Zielony groszek należy do rodziny bobowatych: to inaczej nasiona niedojrzałego grochu zwyczajnego. Ma postać małych, intensywnie zielonych kuleczek, które dojrzewają w podłużnych i płaskich strąkach. W Europie znany jest już od czasów średniowiecza, a w dzisiejszych czasach stanowi popularny dodatek do wielu dań i sałatek. Warzywo to możesz z powodzeniem uprawiać w przydomowym ogródku.

Co zawiera zielony groszek?

Zielony groszek to źródło wielu cennych witamin, między innymi A oraz C. Ta pierwsza ma pozytywny wpływ na proces widzenia oraz zapobiega powstawaniu nowotworów. Witamina C natomiast jest ważna dla układu immunologicznego, dzięki czemu chroni organizm przed infekcjami. W warzywie tym znajduje się też żelazo, które zapobiega rozwojowi anemii, a witamina C przyspiesza jego wchłanianie przez organizm. Spożywanie zielonego groszku zaleca się również kobietom w ciąży. To z racji kwasu foliowego, który jest składnikiem tego warzywa. Pomaga on w prawidłowym kształtowaniu układu nerwowego dziecka.

Reklama

Na co pomaga zielony groszek?

Jedzenie zielonego groszku zaleca się osobom walczącym z nadwagą. Jest źródłem błonnika, który pomaga w redukcji zbędnych kilogramów. Dodatkowo daje uczucie sytości, zmniejszając tym samym łaknienie. Substancja ta też reguluje pracę układu pokarmowego i zapobiega zaparciom.

Dodatkowo witamina B3, która również znajduje się w zielonym groszku, zmniejsza poziom złego cholesterolu. Dzięki czemu ryzyko wystąpienia zawału serca czy podwyższonego ciśnienia tętniczego znacząco maleje. Warto też wspomnieć o znajdującej się w zielonym groszku witaminie K. Jakie ma ona znaczenie dla naszego zdrowia? Zwiększa przyswajalność wapnia, które jest istotnym elementem budulcowym kości. Prawidłowy poziom tej witaminy minimalizuje ryzyko pojawienia się osteoporozy.

Jak spożywać zielony groszek?

Warzywo to można spożywać przez cały rok, gdyż dotępne jest też w wersji mrożonej lub w puszcze. Oczywiście najlepiej smakuje świeży zielony groszek, zbierany od połowy maja do końca czerwca. Wiele osób wykorzystuje to warzywo do wykonania zupy krem lub chłodnika. Dużą popularnością w Polsce cieszy się sałatka jarzynowa z dodatkiem zielonego groszku. Możesz jeść go także w wersji solo.

Zobacz też:

Sok z pokrzywy: Przepis i zastosowanie

Syrop z mniszka lekarskiego: Na co pomoże?

Kawa z cykorii: Jakie ma zastosowanie?

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy