Reklama

Ziemniak, najlepszy dla żołądka

​Do diety dziecka ziemniaki można wprowadzać już od 7. miesiąca życia. To pokarm lekkostrawny i kaloryczny, więc może być doskonałym źródłem energii dla aktywnego malucha.

Ziemniak jest bogaty w minerały, witaminę B, niezbędną dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i budującą odporność organizmu oraz C, która zadba o skórę, kości i włosy. Znajdziemy tam też błonnik i kwas foliowy, ważny składnik procesu produkcji krwinek czerwonych. Niezbędny dla kobiet w ciąży.

Ziemniaki najlepiej przygotować na parze, bo zachowują wtedy większość substancji odżywczych. Poza wspomnianymi wcześniej witaminami, znajdziemy tam jeszcze H, K i PP, a także potas i fosor. W żółtych odmianach obecne jest dużo beta-karotenu, który poprawia wzrok.

Reklama

Doskonały na trawienie

Ziemniaki wspomagają procesy trawienne, obniżając stężenie kwasów żołądkowych i intensyfikując rozwój flory bakteryjnej niezbędnej do prawidłowej pracy układu pokarmowego. Chronią też wątrobę, zwłaszcza, jeśli jemy je w mundurkach. 


Naturalny kosmetyk

Ziemniak może być bazą kosmetyków. Stosowany zewnętrznie może być tanim, ale doskonałym naturalnym sposobem na usuwanie cieni spod niewyspanych oczu. W tym celu należy zawinąć kawałki surowego warzywa w chusteczkę lub szmatkę, potrzymać na oczach przez kwadrans, po czym opłukać twarz ciepłą wodą. Zabieg należy powtarzać codziennie, aż do skutku.

Sok z ziemniaka

Ziemniak wygładza zmarszczki i zmiękcza skórę. Tutaj potrzebny jest sok z surowego ziemniaka. W warunkach domowych można zrobić z niego naturalne mleczko kosmetyczne. Zblendowane razem ziemniak i ogórek z niewielkim dodatkiem sody oczyszczonej i wody sprawi, że skóra będzie świeża i lśniąca. Zimny sok z ziemniaka jest też stosowany do łagodzenia oparzeń słonecznych czy po solarium.

Choć samego ziemniaka nie wolno jeść na surowo, bo grozi to gorączką i poważnym zatruciem, o tyle sok można pić. Wyciśnięty i przefiltrowany przez płócienną chusteczkę pomaga leczyć wrzody żołądka, oczyszcza jelita i pomaga przy zaparciach. Należy uważać, aby go nie przedawkować i stosować maksymalnie do dwóch łyżeczek dziennie.

***Zobacz materiały o podobnej tematyce***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ziemniak
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy