Zioła na zdrowe jelita
Bóle brzucha, skurcze jelit, biegunki lub zaparcia, wzdęcia oraz nudności to najczęstsze symptomy dolegliwości układu pokarmowego. Ich bezpośrednią konsekwencją jest też upośledzona perystaltyka jelit. Jak z reguły się objawia? Pokarm dostarczany do organizmu nie jest trawiony w odpowiedni sposób, a to powoduje naprzemiennie słabsze lub silniejsze skurcze jelit. W pokonaniu dokuczliwej przypadłości mogą nam pomóc naturalne preparaty przyrządzane na bazie ziół. Jakie konkretnie? Sięgnij po korę kruszyny, nagietka lekarskiego, rumianek pospolity i szałwię lekarską. Kuracja z pewnością przyniesie oczekiwanie rezultaty.
Jednym z ziół wyjątkowo dobroczynnie wpływających na pracę układu pokarmowego jest kora kruszyny, która stanowi bogate źródło flawonoidów, garbników, alkaloidów peptydowych, saponin, soli mineralnych oraz antrazwiązków. Jakie właściwości wykazuje? Odpowiednio stymuluje do działania nasze jelita, pobudza ich perystaltykę oraz okazuje się bardzo pomocna w leczeniu uciążliwych i często bardzo bolesnych zaparć. Ponadto zwiększa też przepuszczalność wody do jelita grubego. Kora kruszyny posiada również zdolności żółciopędne, dzięki czemu łagodzi dolegliwości towarzyszące chorobom wątroby i pęcherzyka żółciowego.
Kora kruszyny: Jak stosować?
Cenny surowiec nadaje się do użycia dopiero po wysuszeniu w warunkach naturalnych lub rocznym leżakowaniu. Stanowi jeden z podstawowych składników mieszanek zielarskich pomagających zwalczać schorzenia układu pokarmowego.
Kruszyna pospolita działa po około ośmiu godzinach od przyjęcia leku. Nie można jej stosować razem z innymi środkami przeczyszczającymi, gdyż może to doprowadzić do odwodnienia. Terapia ziołem powinna trwać maksymalnie do 10 dni. Nie wolno podawać kruszyny pospolitej dzieciom poniżej 12. roku życia, a także kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
Zbawiennie na pracę naszych jelit wpływa również słynący z przeciwzapalnych, przeciwbakteryjnych oraz przeciwgrzybicznych zdolności nagietek lekarski. Pomaga zwalczyć nieżyty jelit i okazuje się bardzo skuteczny w łagodzeniu dolegliwości towarzyszących chorobom wrzodowym żołądka i dwunastnicy. Napary, okłady, nalewki czy ekstrakty olejowe na bazie tego cennego zioła można śmiało przyrządzić w domowym zaciszu.
Jakich składników dostarczy nam nagietek lekarski?
Kwiaty nagietka lekarskiego zawierają całą gamę cennych składników. Znajdziemy w nim między innymi saponiny, sterole, karetonoidy, związki śluzowe, kwasy organiczne, flawonoidy, witaminę C i sole mineralne (ze szczególnym uwzględnieniem magnezu).
Jak stosować nagietka lekarskiego?
Surowcem zielarskim są kwiatostany, czyli koszyczki nagietka. Zbiera się je w początkowym okresie kwitnienia i suszy w warunkach naturalnych, w przewiewnym i zacienionym miejscu. Temperatura suszenia nie powinna przekraczać 35 stopni Celsjusza. Po wysuszeniu z koszyczków wykorzystuje się płatki rośliny.
Zdecydowanie najpopularniejszym ziołem na jelita, które skutecznie likwiduje wzdęcia i gazy, jest oczywiście rumianek pospolity. Koszyczki kwiatowe zioła wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwymiotne, odkażające, łagodzące oraz przeciwskurczowe. Rumianek pospolity zapobiega nadmiernej fermentacji w jelitach oraz pomaga w leczeniu zaburzeń trawiennych, takich jak wzdęcia, gazy, skurcze żołądka i jelit, a także nieżytów żołądka i jelit. Doskonale sprawdza się także w roli środka pobudzającego apetyt oraz łagodzącego kolki oraz bóle towarzyszące ząbkowaniu.
W leczeniu zaburzeń układu pokarmowego od wieków wykorzystywana jest również znana ze swoich przeciwzapalnych właściwości szałwia lekarska. To cenne zioło skutecznie i w stu procentach naturalnie eliminuje skurcze jelit, a ponadto ułatwia przyswajanie leków, zmniejsza krwawienia w układzie pokarmowym, ogranicza przepuszczalność naczyń włosowatych oraz przyspiesza proces leczenia trudno gojących się ran i stanów zapalnych skóry.