Zioła usprawniające pracę wątroby
Wątroba to jeden z najważniejszych organów w naszym organizmie, który ma za zadanie wchłaniać i rozkładać szkodliwe dla organizmu substancje. W ciągu jednej doby wątroba produkuje około litr żółci, która odpowiedzialna jest za trawienie tłuszczów. By funkcjonowała prawidłowo, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki. Czynnikiem, który ma największy wpływ na jej funkcjonowanie, jest dieta. Podpowiadamy, jak usprawnić pracę wątroby w naturalny sposób, by zapobiec schorzeniom tego organu w przyszłości.
Ostropest plamisty nie bez powodu nazywany jest strażnikiem wątroby. Ma naprawdę fenomenalny wpływ na ten narząd. To jeden z najlepszych naturalnych środków zapobiegających powstawaniu schorzeń wątroby. Warto podkreślić, że jego prozdrowotne właściwości zostały udowodnione naukowo. Regularnie pity napar z ostropestu oczyszcza wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy, działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Pomaga również usunąć z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Ponadto, obniża poziom szkodliwego cholesterolu we krwi. Świeży ostropest można dodawać również do mięs i sałatek.
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski to bogate źródło witamin, a także minerałów, dlatego tak świetnie wpływa na nasz organizm. Ciekawostką jest fakt, że mniszek lekarski uznawany jest w wielu krajach jako chwast i ludzie raczej unikają jego stosowania. Tracą naprawdę wiele cennych właściwości. Napar z mniszka lekarskiego działa oczyszczająco na organizm, zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się płynów w wątrobie, a także zmniejsza ryzyko rozwoju stanów zapalnych. Ponadto, mniszek lekarski pozytywnie wpływa na trawienie i pomaga schudnąć. Wystarczy szklanka naparu dziennie.
Mięta świetnie wpływa na układ pokarmowy: łagodzi jego różne dolegliwości i chroni przed rozwojem stanów zapalnych. Nie bez powodu uznawana jest za zioło lecznicze, które zalecane jest między innymi przy problemach z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym. To dlatego, że znajdziemy w niej spore ilości olejków eterycznych, które przyspieszają trawienie tłuszczów.
Jaskółcze ziele
Jaskółcze ziele, zwane również glistnikiem, ma doskonały wpływ na wątrobę oraz pęcherzyk żółciowy. Stosowane regularnie wspomaga pracę tych narządów i chroni je przed rozwojem stanów zapalnych. Grecy stosowali jaskółcze ziele do odtruwania organizmu. A to wszystko dzięki substancjom aktywnym, które zapobiegają gromadzeniu się w wątrobie szkodliwych cząsteczek oraz toksyn.
Prócz w pełni naturalnych ziół kondycję wątroby wspomogą również niektóre przyprawy, a mianowicie:
Kurkuma
W kurkumie znajdziemy bardzo cenny związek zwany kurkuminą, który wykazuje właściwości przeciwzapalne i antyoksydacyjne. Kurkuma pomaga oczyścić organizm, dzięki czemu dba o zdrowie wątroby.
Korzeń lukrecji
Lukrecja od wieków stosowana jest w medycynie naturalnej. Roślina ta stosowana jest przede wszystkim w celu oczyszczenia organizmu z toksyn. Dostarczanie lukrecji do organizmu w odpowiednich dawkach wzmocni wątrobę i usprawni pracę całego organizmu.
Majeranek
Majeranek jest rośliną, która ma doskonały wpływ na układ pokarmowy. Pobudza produkcję soków żołądkowych. Napar z majeranku łagodzi wiele dolegliwości trawiennych, między innymi wzdęcia, zaparcia oraz biegunkę. Pomaga również przy kolce jelitowej i wrzodach żołądka. Ponadto, majeranek działa uspokajająco i rozgrzewająco na organizm.
Zdrowa dieta
Nasza wątroba nie będzie jednak zdrowa, jeśli nie będziemy odżywiać się w odpowiedni sposób. Dieta zdrowa dla wątroby powinna składać się przede wszystkim z dużej ilości warzyw, owoców i ryb. Należy regularnie pić wodę i unikać jedzenia smażonych potraw. Pracę wątroby pomogą usprawnić również regularnie pite koktajle ze świeżych warzyw. Najlepiej sprawdzi się koktajl buraczany.