Złośliwe nadciśnienie tętnicze: Przyczyny, objawy i leczenie
Złośliwe nadciśnienie tętnicze to najbardziej niebezpieczna odmiana tego schorzenia. Atakuje znienacka i grozi niewydolnością wielu narządów. Błyskawicznie uszkadza naczynia krwionośne i serce, może spowodować udar mózgu. Co ciekawe, złośliwe nadciśnienie najczęściej diagnozuje się u ludzi stosunkowo młodych – kobiet między 35. a 40. rokiem życia i mężczyzn tuż po 40. roku życia. Przyczyną zazwyczaj jest niezdiagnozowane lub nieprawidłowo leczone nadciśnienie, ale też przewlekłe choroby nerek. Sprawdź, czym jest złośliwe nadciśnienie tętnicze, jak się objawia i na czym polega leczenie.
Złośliwe nadciśnienie tętnicze to rzadka, ale niezwykle groźna choroba układu krążenia. Mówimy o nim, gdy wartości ciśnienia rozkurczowego przekraczają 120-140 mm Hg. Ten typ nadciśnienia charakteryzuje się też nagłym przebiegiem – w pewnym momencie ciśnienie tętnicze bardzo szybko wzrasta i jest zagrożeniem dla zdrowia i życia. Tak gwałtowne skoki ciśnienia powodują uszkodzenia, a nawet martwicę tętnic, które odpowiadają za dostarczanie krwi i tlenu do wielu narządów, m.in. serca, nerek, wątroby czy płuc. Brak leczenia w ciągu kilku dni prowadzi do ich niewydolności, a w konsekwencji do śmierci chorego. Częstym efektem złośliwego nadciśnienia jest też udar mózgu.
Najczęstszą przyczyną choroby jest niezdiagnozowane lub źle leczone nadciśnienie tętnicze pierwotne (nie wiadomo, co jest jego przyczyną) lub wtórne (to skutek innej przewlekłej choroby, zazwyczaj stanu zapalnego lub niewydolności nerek). To dlatego jego ofiarami padają osoby stosunkowo młode, które nie podejrzewają u siebie choroby, a ze względu na wiek nie są kierowane na badania profilaktyczne. Do czynników zwiększających ryzyko złośliwego nadciśnienia zalicza się też palenie papierosów i stosowanie doustnej terapii hormonalnej.
Objawy złośliwego nadciśnienia tętniczego
Złośliwe nadciśnienie daje szereg objawów charakterystycznych dla choroby wieńcowej i innych schorzeń układu krążenia. Pojawiają się duszności, osłabienie, silne bóle i zawroty głowy, uczucie ciężkości w klatce piersiowej, zaburzenia widzenia i niepokój. U niektórych chorych występują symptomy ze strony układu pokarmowego: nudności, bóle brzucha, wymioty, gorączka. Groźnym i częstym objawem złośliwego nadciśnienia jest postępująca niewydolność nerek: w moczu pojawia się krew i białko. Z czasem może też dojść do zawału serca i uszkodzeń struktur mózgowych (ich symptomem są napady padaczkowe, zaburzenia świadomości czy utrata przytomności).
Złośliwe nadciśnienie tętnicze w ciągu kilku dni może doprowadzić do niewydolności wielonarządowej. Gwałtowne i nagłe skoki ciśnienia uszkadzają siatkówkę oka, prowadzą do niewydolności serca, obrzęku płuc, a nawet udaru mózgu. Bardzo często są przyczyną wyniszczenia nerek lub rozwoju przewlekłej choroby tego narządu.
Diagnostyka i leczenie złośliwego nadciśnienia
Chorobę diagnozuje się na podstawie wywiadu z pacjentem. Decydujące jest też badanie dna oka, które pozwala wykryć retinopatię nadciśnieniową – uszkodzenie siatkówki spowodowane gwałtownymi skokami ciśnienia. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej, by zapobiec kolejnemu atakowi choroby, który może wywołać nieodwracalne szkody w organizmie. Chory przyjmuje środki farmakologiczne stosowane w nadciśnieniu pierwotnym, zazwyczaj terapia odbywa się w warunkach szpitalnych.