Reklama

Znaki ostrzegające nas przed zbliżającym się udarem mózgu

Udar mózgu to "atak", który pojawia się w związku z zaburzeniami krążenia krwi w jakiejś części naszego mózgu. Jest czwartą najczęstszą przyczyną zgonów na świecie i jedną z najczęstszych przyczyn niepełnosprawności u  osób dorosłych. Udary mogą występować w dwóch typach: niedokrwiennym i krwotocznym. Pierwszy typ obejmuje udary, które następują ze względu na ograniczenie  lub zablokowanie przepływu krwi do mózgu. Drugi typ obejmuje udary, które są wynikiem krwotoku występującego w obszarze mózgu.

Rodzaj udaru mózgu determinuje jego objawy. Wszystkie znaki ostrzegawcze pojawiają się nagle, a niektóre z najczęstszych to:

Kłopoty z koordynacją ruchową, utrata równowagi lub kontroli nad ruchami naszego ciała.

Kłopoty z wyraźną mową, wraz z trudnościami ze zrozumieniem mowy innych osób.

Drętwienie rąk, nóg lub twarzy, zwłaszcza po jednej stronie.

Reklama

Inne częste objawy to: całkowity paraliż, problemy z widzeniem w jednym lub obu oczach, nagłe uczucie zmieszania lub zakłopotania bez konkretnej przyczyny, nagły niepokój lub niewyjaśniony lęk.

Krótkie badanie pomoże ci prawidłowo rozpoznać udar mózgu. Wykonaj je po kolei.

Twarz:

Należy zbadać, czy nie wystąpił całkowity lub częściowy paraliż mięśni twarzy, a także czy osoba u której podejrzewamy wystąpienie udaru nie traci czucia w twarzy. Można na przykład  poprosić pacjenta o uśmiech. Jeżeli nie jest symetryczny, lub różni się od tego, który możemy widzieć zazwyczaj, może  być to oznaka udaru.

Ramiona: Poproś  osobę u której podejrzewasz wystąpienie udaru, aby wyciągnęła ręce przed siebie i zobacz, czy któraś  z nich opada bezwładnie w dół.

Mowa: Poproś osobę o powtórzenie jakiejś dłuższej frazy i sprawdź, czy mowa jest wyraźna i zrozumiała.

Czas: Każda minuta po udarze jest niezwykle ważna, dlatego należy wezwać karetkę jak najszybciej.

Trzeba pamiętać, że znaki ostrzegawcze występują szybko i zaczynają się nagle, więc nie należy czekać z nadzieją za stan może się poprawić. Jeżeli zauważysz wystąpienie wyżej wymienionych objawów jak najszybciej szukaj pomocy medycznej i wezwij pogotowie.

Co więcej, nawet w przypadku wystąpienia tych objawów, które znikają po kilku minutach, należy udać się do lekarza. Te krótkotrwałe zmiany mogą oznaczać przemijające napady niedokrwienne mózgu i mogą świadczyć o  zwiększonym ryzyku wystąpienia pełnego udaru już wkrótce.

Zdarza się, że ludzie mogą mylić objawów udaru i migreny, więc podpowiadamy, jak je odróżnić:

Objawy zapowiadające udar występują  nagle, podczas gdy w przypadku migreny, objawy występują stopniowo i pogłębiają się.

Czasami objawy migreny objawiają się w postaci bodźców, takich jak migotanie  świateł  lub złudzeń optycznych. Natomiast objawy udaru zwykle zaczynają się od utraty niektórych zdolności, takich jak utrata słuchu, utrata wzroku i utrata władzy w  kończynach.

Musisz wiedzieć, że udar mózgu może wystąpić niezależnie od wieku, ale istnieją czynniki, które mogą zwiększyć szanse na jego wystąpienie. Są to: wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca,  palenie papierosów, choroby serca, częste występowanie migreny, czynniki genetyczne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: udar | udar mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy