Znamy sprawdzone sposoby na obrzęki
Odpowiednia dawka aktywności fizycznej i niewielkie zmiany w jadłospisie zapobiegną zatrzymywaniu wody w organizmie.
Zdarzają się dni, kiedy bez powodu przybierasz na wadze? Masz wrażenie, że wieczorami twoje nogi są spuchnięte? Przyczyną tych kłopotów jest zatrzymywanie wody w organizmie. Zazwyczaj można sobie z tym problemem łatwo poradzić, modyfikując dietę i tryb życia.
Ponieważ jednak zatrzymywanie wody bywa też sygnałem niewydolności serca, chorób żył, chorób nerek oraz niedoczynności tarczycy, pierwszym krokiem na drodze do zwalczenia tego problemu powinna być wizyta u lekarza i wykonanie podstawowych badań. Dopiero gdy okaże się, że ich wyniki są prawidłowe, możemy zastanowić się nad tym, jak się obrzęków pozbyć.
Pij więcej wody!
Jeśli pijesz za mało, twój organizm broni się przed odwodnieniem, gromadząc płyny w tkance podskórnej. Żeby uniknąć zatrzymywania wody, powinnaś więc przyjmować przynajmniej 2 litry płynów w ciągu doby.
Nie należy pić zbyt dużej ilości płynów naraz. Organizm lepiej się nawodni, gdy będziesz mu je dostarczać w małych ilościach (np. pół szklanki) np. co godzina, dwie. Uzupełnianie płynów jest szczególnie ważne w ciepłe dni oraz w czasie uprawiania sportu, ze względu na utratę wody z potem.
Używaj mniej soli
Za dużo sodu (NaCl, chlorek sodu, to chemiczna nazwa soli) powoduje zatrzymanie wody w tkankach. Nie solisz zbyt dużo? Nie bądź taka pewna. Problemem jest nie ta sól, którą samodzielnie przyprawiasz potrawy, ale ta, której używają producenci: wędlin, serów, gotowych potraw, przekąsek czy płatków śniadaniowych.
Najlepszy sposób na zmniejszenie ilości sodu w organizmie? Rezygnacja albo przynajmniej ograniczenie spożycia wysoko przetworzonych produktów żywnościowych.
Dostarczaj sobie błonnik
Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego, której nasz układ pokarmowy nie trawi. Mimo to do prawidłowego trawienia i funkcjonowania organizmu jest konieczna. Jednym z jej zadań jest wiązanie wody w jelitach. Przy obrzękach warto więc zwiększyć ilość warzyw i zbóż z pełnego przemiału w diecie.
Zwiększ ilość ruchu
Masz siedzącą pracę, a na dodatek jeździsz do niej samochodem? Brak ruchu może być przyczyną obrzęków - szczególnie obrzęków nóg. Jeśli bowiem twoja aktywność fizyczna jest niewielka, krew w żyłach krąży wolniej, a efektem powolnego krążenia jest właśnie zatrzymywanie wody w tkankach.
Codzienny przynajmniej półgodzinny energiczny spacer to dobry sposób na uregulowanie gospodarki płynami. Efekty odczujesz już po kilku dniach stosowania tej terapii.
Jedz ogórki, seler i szparagi
Zielone ogórki i seler naciowy zawierają sporo pierwiastków mineralnych wspomagających usuwanie kwasu moczowego z nerek, a co za tym idzie także pozbywanie się nadmiaru wody. Sałatkę z tych warzyw można więc uznać za naturalny środek moczopędny.
Moczopędnie działają również szparagi. Dzieje się tak, ponieważ zawierają kwas asparginowy - substancję stymulującą pracę nerek.
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***