Żółte i pomarańczowe buraki: Czy są tak zdrowe jak tradycyjne?
Burak czerwony, ze względu na swoje prozdrowotne właściwości, zyskał uznanie na polskich stołach. Jest warzywem uniwersalnym: można spożywać go na surowo, zapiekać czy gotować na jego bazie zupy. Bombą witaminową jest sok z buraka, który dostarcza organizmowi wiele składników odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. Prócz znanej wszystkim odmiany czerwonej, istnieją też mniej znane, które mogą stanowić urozmaicenie naszego menu. Z artykułu dowiesz się, jakie są inne odmiany buraka i poznasz ich właściwości.
Buraki ćwikłowe odgrywają istotną rolę w diecie człowieka. Zawierają m.in.: witaminę A, witaminy z grupy B, kwas askorbinowy, potas, magnez czy wapń. Za intensywny czerwony kolor odpowiada naturalny barwnik: betalaina, która jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Burak nie jest dobrym źródłem żelaza, lecz dzięki swoim krwiotwórczym właściwościom pomaga w leczeniu anemii. Ponadto spożywanie buraków zalecane jest kobietom w ciąży, gdyż zawarty w tym warzywie kwas foliowy dobroczynnie wpływa na rozwój płodu. Obecność witamin powoduje, że burak pomaga w leczeniu objawów przeziębienia, obniża ciśnienie tętnicze krwi i reguluje poziom kwasów w żołądku. Z powodu wysokiego indeksu glikemicznego, nie zaleca się, by burak był spożywany przez osoby z cukrzycą, gdyż gwałtownie podnosi poziom cukru we krwi.
Buraka najlepiej jeść na surowo, bądź zapiekać go razem ze skórką, którą można ściągnąć po upieczeniu. Nie zaleca się gotowania buraka, ponieważ cenne wartości zawarte w warzywie wypłukują się w wodzie. Chyba że gotujemy na ich bazie zupę: wtedy wszystkie składniki odżywcze pozostają w garnku.
Żółte i pomarańczowe buraki
Prócz tradycyjnych czerwonych istnieją jeszcze buraki w kolorze pomarańczowym i żółtym. Mimo że znane od dawna, to w XIX wieku zaprzestano ich uprawy z powodów ekonomicznych. Odmiany żółta i pomarańczowa nie mają tych samych właściwości, co ta czerwona, ale są źródłem wielu minerałów. Obecna w żółtym buraku betaksantyna nie tylko odpowiada za kolor tego warzywa, ale podobnie jak betalaina, ma silne działania antyoksydacyjne. Żółty burak jest mniej ziemisty w smaku niż jego czerwony odpowiednik, ale jednocześnie wydziela mniej soku.
Burak pomarańczowy zawiera zdecydowanie mniej naturalnych barwników (zaletą jest to, że przy obieraniu nie brudzi rąk), ale jest za to doskonałym źródłem błonnika, potasu oraz kwasu foliowego. Odmiany żółte i pomarańczowe można spożywać na surowo - jako dodatek do surówek i sałatek, bądź pieczone - jako dodatek do kaszy lub w postaci dania głównego.
Żółte czy czerwone buraki?
Decydując się na kupno buraka pomarańczowego albo żółtego, nie powinno się rezygnować z wersji czerwonej. Nie są tak zdrowe i uniwersalne jak burak ćwikłowy. Kolorystycznie urozmaicają potrawy, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, ale nie mogą stanowić bazy do wielu dań: np. barszczu czerwonego, botwiny, barszczu ukraińskiego czy zasmażanych buraczków.