Żuj na zdrowie
Istotne jest nie tylko co jemy, ale również jak jemy. Specjaliści przypominają, że wolne jedzenie i dokładne przeżuwanie każdego kęsa nie tylko zwiększa poczucie sytości, ale również pozwala uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości po jedzeniu.
"Jeśli jesz za szybko, prawdopodobnie nie przeżuwasz właściwie jedzenia. Należy pamiętać, że niewłaściwy sposób konsumowania nie tylko nie przynosi żadnej przyjemności z jedzenia, ale również może powodować, że zjemy go więcej, a tuż po posiłku znów będziemy głodni" - wyjaśnia Michael Jensen, specjalista ds. otyłości z Mayo Clinic.
Specjaliści wskazują, że przekonanie ludzi do tego, aby jedli wolniej, brali mniejsze kęsy i dokładnie przeżuwali jedzenie jest bardzo ważnym elementem kontroli wagi. Co więcej, lekarze wskazują, że wolniejsze jedzenie może zniwelować ryzyko występowania takich dolegliwości jak refluks, wzdęcia czy zgaga, jak również pozwala na większą absorpcję składników odżywczych.
"Istnieją bardzo wyraźne dowody na to, że właściwe przeżuwanie jedzenia ma istotny wpływ na zdrowie. Pozwala również na zmniejszenie porcji spożywanego jedzenia" - podkreśla Kathleen Melanson.
W badaniu przeprowadzonym przez chińskich naukowców, opublikowanym w "American Journal of Clinical Nutrition" w 2011 roku, wykazano, że osoby, które przeżuwały jedzenie 40 razy spożywały mniej kalorii. Wykazano również, że w przypadku tych osób poziom greliny, czyli tzw. hormonu głodu był niższy.
Eksperci wskazują, że trudno jest jednoznacznie wskazać jedną rekomendowaną liczbę, określającą ile razy należy przeżuwać jedzenie. Zaleca się, aby pokarm przeżuć około 20 razy przed połknięciem.