Reklama

13. emerytura została już wypłacona, ale nie wszystkim. Kto jeszcze dostanie pieniądze?

W kwietniu ZUS wypłacił większość 13. emerytur, jednak nie wszystkie. Niektóre uprawnione osoby dostaną "trzynastkę" dopiero w maju. O jakie dokładnie grupy seniorów chodzi?

Komu przysługuje 13. emerytura?

W kwietniu wraz z podstawowymi świadczeniami zostały również wypłacone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych tzw. 13. emerytury. Ostatnia tura została przelana na konta osób uprawnionych 25. dnia minionego miesiąca. 

Nie wszyscy seniorzy otrzymali dodatkowe pieniądze. Wśród tych, którzy dostali "trzynastkę", znaleźli się uprawnieni do: emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, socjalnej, rodzinnej i szkoleniowej, rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych oraz nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego.

Czytaj równieżWcześniejsza emerytura za pracę w szkodliwych warunkach - komu przysługuje?

Reklama

13. emerytura a zasiłek przedemerytalny

Jednak nie w każdym przypadku oznacza to, że nie mają już żadnych szans na dostanie 13. emerytury. W maju świadczenie to ma być wypłacone osobom uprawnionym do zasiłków przedemerytalnych, którym także należą się dodatkowe pieniądze.

Do tego typu świadczenia prawo mają osoby starsze, które z niezależnych od siebie przyczyn straciły pracę przez uzyskaniem prawa do emerytury. Zasiłek przedemerytalny jest również przyznawany po upływie pięciu lat pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy oraz po ogłoszeniu upadłości działalności gospodarczej. Świadczenie netto wynosi 1217,98 zł.

Zobacz także: Ważna zmiana dla emerytów. Trzeba będzie zgłosić się do ZUS-u

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 13. emerytura | świadczenia emerytalne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama