30 lat RMF FM. Największe radio w Europie obchodzi swoje urodziny

RMF FM - najbardziej znana i najpopularniejsza rozgłośnia w Polsce - obchodzi dziś swoje 30. urodziny. Każdego dnia przyciąga blisko 9,5 mln słuchaczy. To niemal tyle, ilu mieszkańców liczy Słowacja, Litwa i Estonia razem. Jest to wynik wyjątkowy nie tylko w Polsce, ale także w Europie. O wielkiej popularności świadczy również fakt, że 84 proc. Polaków pytanych, jakie zna stacje radiowe, spontanicznie podaje właśnie RMF FM, a nazwę radia zna 99 procent Polaków!

Radio RMF FM świętuje 30. urodziny
Radio RMF FM świętuje 30. urodzinyINTERIA.PL

RMF FM to radio, muzyka fakty. Ale to przede wszystkim zespół. Zespół ludzi pozytywnie zakręconych na punkcie radia.

Fakty przez całą dobę

RMF FM to niezmiennie szybkie i wiarygodne źródło informacji, które w rankingu Instytutu Monitorowania Mediów znalazło się w czołówce najbardziej opiniotwórczych mediów dekady. Według badania Reuters Institute, stacja jest najlepiej oceniana przez Polaków pod względem wiarygodności przedstawianych informacji. Fakty RMF FM - w tym Fakty Sportowe, Kulturalne i Ekonomiczne - są emitowane przez całą dobę.

Na wysokim poziomie od lat niezmiennie w RMF FM stoi także publicystyka; dwie rozmowy dziennie w tygodniu oraz jedna w weekend.

Od 2010 roku najważniejszych, najbardziej aktualnych i najciekawszych informacji dostarcza portal informacyjny RMF24.pl.

30 lat RMF FM. Dziennikarze radia zdmuchnęli urodzinową świeczkęRMF

Akcje specjalne

Radio RMF FM od lat angażuje się w akcje specjalne, charytatywne i patriotyczne.

Od 2013 roku w szczególny sposób rozgłośnia obchodzi Dzień Flagi. Zaczęło się od happeningu "Szaliki na pomniki", przez akcję Pięć Flag na Pięciu Szczytach, po Morze Flag na krakowskich Błoniach.

Mnóstwo emocji wzbudziła także biała-czerwona sztafeta organizowana dwa lata z rzędu, w 2017 i 2018. Najpierw w towarzystwie gwiazd muzyki, sportu, ale i polityków, w ciągu jednego dnia flaga "przemierzyła" Polskę z północy na południe, a rok później odwrotnie - z Zakopanego nad Bałtyk. 

Od lat prowadzi projekt Lepsze Jutro z RMF FM. Akcja ma nieść pomoc i wsparcie tym, którzy tego potrzebują, dawać nadzieję na lepszy start i rozwój w przyszłości.

Sam projekt powstał w 2015 roku, kiedy w Szydłowcu radio wybudowało dom dla rodziny pana Grzegorza, ojca samotnie opiekującego się piątką dzieci.

Dom dla rodziny pana Grzegorza z SzydłowcaRMF24.pl

W kolejnych latach w ramach projektu powstały place zabaw, gry edukacyjne na świeżym powietrzu i ścieżki zdrowia, sensoryczny plac zabaw. Dzięki wparciu akcji Lepsze Jutro z RMF FM powstały nowoczesne sale komputerowe, multimedialne klasy językowe, pracownie biologiczno-chemiczne i wiele innych. RMF FM pomogło także wybudować i wyposażyć warsztat stolarski i zrealizować całoroczny pakiet edukacyjno-rozrywkowy dla podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej. Zaangażowało się także w remont sal edukacyjno-szkoleniowych w remizie strażackiej.

Stacja organizuje akcje, z których pieniądze przeznacza na specjalistyczny sprzęt i wyposażenie szpitalnych oddziałów dziecięcych, a także stworzenie stref komfortu dla przewlekle chorujących dzieci.

RMF FM  nagrywa audiobooki z bajkami, które reporterzy zawożą do szpitali. Otrzymują je dzieci, które Dzień Dziecka lub mikołajki muszą spędzić poza domem - w szpitalnych salach. Bajki są nagrywane przez aktorów, sportowców i piosenkarzy, a także dziennikarzy RMF FM. W radiowym studiu powstały słuchowiska opowiadające o koziołku Matołku, królewnie Śnieżce, smoku Barabanie, który rozrabiał w Krakowie czy Trzech Świnkach. A także audiobooki z wierszami Juliana Tuwima i Jana Brzechwy oraz bajki o klubie sportowym "Koźlątko" czy "Przetwory. Opowieść pasteryzowana na mokro".

Fakty RMF FM to także cykliczne akcje takie jak Twoje Miasto, Twoje Zdrowie czy specjalne Fakty Wyjazdowe.

Akcja Twoje Miasto w RMF FM ruszyła w 2013 roku. Żółto-niebieska ekipa wraz z dziennikarzami co sobotę odwiedza miejscowość wskazaną przez internautów w specjalnej sondzie.

W tym samym roku swoją premierę miało także Twoje Zdrowie w RMF FM. Cykl okazał się strzałem w dziesiątkę. W 2016 roku uruchomiono więc specjalny portal www.twojezdrowie.rmf24.plz mnóstwem eksperckich porad, ciekawostek o zdrowiu i informacji ze świata medycyny.

Zawsze w centrum wydarzeń

Fakty RMF FM cenione są za rzetelność, wiarygodność i obiektywizm przekazywanych informacji, a także za to, że dziennikarze i reporterzy radia są pierwsi w centrum najważniejszych wydarzeń. Najlepszym dowodem na to jest mem - zdjęcie przerobione przez niezawodnych internautów.

RMF FM: zawsze pierwsi na miejscu zdarzenia
RMF FM: zawsze pierwsi na miejscu zdarzeniaINTERIA.PL

Zawsze blisko ludzi, z mikrofonem, aparatem, kamerą. Radio od lat od lat realizuje Fakty Wyjazdowe - wysyła swoich reporterów i dziennikarzy tam, gdzie dzieją się przełomowe rzeczy, w miejsca ważnych wydarzeń, by na żywo opowiadali słuchaczom o tym, co najistotniejsze. Dlatego żółto-niebieskiej ekipy RMF FM nie zabrakło w Nowym Jorku w rocznicę zamachów na WTC, w Smoleńsku, Watykanie podczas konklawe, a ostatnio w Sztokholmie, gdzie Literacką Nagrodę Nobla odbierała Olga Tokarczuk.

Dużo muzyki, dobra rozrywka

RMF FM stawia nie tylko na informacje na najwyższym poziomie, ale też na rozrywkę i dobrą zabawę.

Na antenie usłyszeć można m.in. poranny show Wstawaj Szkoda Dnia - czyli od lat poranek numer jeden w Polsce, Felietony Tomasza Olbratowskiego, popołudniowy program Byle do Piątku, w którym pojawiają się muzyczne premiery, relacje, komentarze na gorąco, a także wielkie pieniądze, czyli Szczęśliwa loteria RMF FM.

Na falach RMF FM możecie usłyszeć POPlistę, czyli najpopularniejszą w Polsce listę przebojów Darka Maciborka. Darek to również twórca uwielbianej przez gwiazdy i słuchaczy  Poplisty Live Sesion! Ten program to wyjątkowa okazja, by artystów znanych z anteny RMF FM zobaczyć w innych, nieznanych dotąd aranżacjach:

RMF FM idzie na rekord!

Stacja z Krakowa bije rekordy nie tylko w słuchalności (na tej scenie rządzi od lat), ale w Księdze Rekordów Guinnessa! Jest jedyną rozgłośnią na świecie, która pobiła rekord bicia rekordów. Ma już na koncie:

Siatkarski Rekord Guinnessa

24 sierpnia 2017 roku słuchacze RMF FM ustanowili rekord Guinnessa w jednoczesnym podbijaniu piłki siatkowej. Była to impreza mająca uświetnić inaugurację Eurovolley - Mistrzostw Europy w siatkówce mężczyzn, które tego dnia zaczynały się w Polsce. RMF FM zgromadziło na płycie Rynku Głównego w Krakowie ponad 2500 osób!

Piłkarski Rekord Guinnessa

14 czerwca 2018 roku słuchacze radia pobili rekord Guinnessa w jednoczesnym podbijaniu piłki nożnej. Na płycie Rynku Głównego w Krakowie zgromadziło się ponad 1700 osób. W akcji wziął udział także mistrz świata w trikach piłkarskich Krzysztof Golonka, który przy okazji pobił osobisty rekord.

Do RMF FM należy też Rekord Guinnessa w przytulaniu się do Białego Misia w Zakopanem oraz ostatni - grudniowy - we wspólnym śpiewaniu piosenki "Last Christmas".

W 2007 roku w sieci pojawił się serwis muzyczny RMFon.pl (na początku jako miastomuzyki.pl), a w wrześniu 2019 roku RMF FM zaczęło udostępniać podcasty - zarówno na głównej stronie internetowej, jak i w osobnej części serwisu RMFon.pl i aplikacji mobilnej RMF ON. Łącznie pojawiło się 45 produkcji własnych Grupy RMF, m.in. takich jak "Podsumowanie dnia", "Ameryka z bliska" , "Dorwać bestię" i "Sceny zbrodni".

30 lat temu... Tak to się zaczęło

Jakie były początki radia, które dziś przyciąga każdego dnia niemal 9,5 miliona słuchaczy?

15 stycznia 1990 roku na falach krakowskiego eteru pojawiło się Radio Małopolska FUN. Początki stacji sięgają jednak 1989 roku, gdy po upadku komunizmu możliwe stało się uruchomienie wolnych mediów.

4 czerwca odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory parlamentarne w powojennej Polsce, a pięć dni później grupa osób związanych z ruchem "Solidarność" w Krakowie zawiązała Krakowską Fundację Komunikacji Społecznej - pierwszą niezależną organizację medialną w Polsce. 

Prezesem wspomnianej Fundacji został Stanisław Tyczyński, który w latach 80. był działaczem struktur podziemnych "Solidarności" i współtwórcą podziemnego "Radia Solidarność". Wśród założycieli Fundacji byli także: Aleksandra Zieleniewska (była dziennikarka podziemnego "Radia Solidarność"), Marek Jodłowski (współtwórca podziemnego "Radia Solidarność"), Edward Nowak (działacz "Solidarności", poseł na Sejm X kadencji), Krzysztof Bachmiński (prawnik, działacz Komisji Praworządności przy Komisji Koordynacyjnej NSZZ "Solidarność", późniejszy prezydent miasta Krakowa), Stanisław Handzlik (jeden z liderów podziemnej "Solidarności" w Hucie im. Lenina, później poseł Sejmu I kadencji i wieloletni radny miasta Krakowa) oraz Krzysztof Kozłowski (wieloletni zastępca redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego", minister spraw wewnętrznych w pierwszym niekomunistycznym rządzie RP, senator) i Marek Pacuła (dziennikarz, scenarzysta, reżyser i satyryk).

Nadajnik retransmitujący 24-godzinny program tej stacji włączono 15 stycznia 1990 roku w samo południe w centrum nadawczym Chorągwica koło Krakowa. Pierwszym utworem, który pojawił się na antenie była piosenka zespołu Toto - "Africa".

W pamięci zapisała się jedna z największych w Polsce akcji specjalnych - Inwazja Mocy. Pierwsza edycja odbyła się latem 1995. Trwała przez kolejnych pięć lat.

W 1997 roku w związku z powodzią tysiąclecia Inwazję Mocy przerwano i przekształcono w Inwazję Pomocy. W trakcie pierwszego tygodnia powodzi radio zebrało i wysłało ponad 150 ciężarówek darów dla powodzian od mieszkańców Krakowa. Na cały okres powodzi radio zmieniło swoją ramówkę. Część sprzętu, który miał brać udział w Inwazji Mocy - dwa wozy opancerzone, śmigłowiec oraz sanitarka - nie tylko zajmowała się obsługą dziennikarzy stacji, skierowanych do prowadzenia relacji z obszarów objętych powodzią, ale także brała czynny udział w akcji ratunkowej.

Serce RMF FM od zawsze bije u stóp kopca Kościuszki w Krakowie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas