Reklama

Reklama

30 proc. Polaków nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. Z czego to wynika?

CBOS zapytał Polaków o ich preferencje czytelnicze. Chociaż zdecydowana większość badanych (62 proc.) twierdzi, że lubi czytać książki, tylko 38 proc. Polaków deklaruje, że w ostatnim miesiącu sięgnęła po lekturę dla własnej przyjemności. Z kolei aż 30 proc. respondentów nie przeczytało w ciągu ostatniego roku ani jednej książki. Z czego wynikają podobne rozbieżności?

Z badania przeprowadzonego przez Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że poziom czytelnictwa w Polsce nie zmienił się znacząco przez ostatnie lata. Chociaż 62 proc. respondentów twierdzi, że chętnie czyta, nie wszyscy sięgają po książki w wolnym czasie. Więcej czytają mieszkańcy miast, a coraz lepsze wykształcenie Polaków nie przyczynia się do znaczącego wzrostu poziomu czytelnictwa. Najmłodsi respondenci chętnie wybierają książki elektroniczne.  

Kto w Polsce czyta książki?

Z badań wynika, że po książki chętniej sięgają kobiety. Niespełna 3/4 respondentek (72 proc.) twierdzi, że lubi czytać. Mężczyźni w tej kwestii są podzieleni. Czytać lubi 50 proc. panów. Jednak prawie tyle samo ankietowanych (47 proc.) przyznało, że niechętnie sięga po lekturę. Nie pomogła nawet głośna akcja "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!", która w 2011 roku została uznana za najlepszą kampanię społeczną w Polsce.

Reklama

Czytelnictwo w Polsce a wykształcenie

CBOS zaznacza, że zamiłowanie do czytania książek łączy się również z wykształceniem respondentów. Jak się okazuje, osoby z wyższym wykształceniem czytają chętniej i więcej. Ponad połowa badanych z wykształceniem podstawowym (61 proc.) otwarcie przyznaje, że nie lubi czytać książek. 37 proc. chętnie sięga po lekturę.  

Jakie książki czytają Polacy?

To, jakie książki wybierają Polacy, zależy od wielu czynników. Najważniejsze z nich to: płeć, wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie.

Obecnie Polacy najczęściej sięgają po literaturę sensacyjną i kryminały. Z roku na rok maleje również popularność poradników. Obecnie zainteresowanie nimi deklaruje jedynie 12 proc. badanych. Najrzadziej wskazywanymi przez respondentów gatunkami niezmiennie są współczesna literatura piękna (5 proc.) i komiksy (3 proc.).

Drugie miejsce, podobnie jak w 2011 roku, zajmują książki o tematyce historycznej. 24 proc. Polaków deklaruje, że wybiera je najczęściej.

Czy czytanie książek sprawia Polakom przyjemność?

Chociaż ponad 62 proc. respondentów twierdzi, że lubi czytać, znacznie mniej Polaków robi to regularnie. Z badania CBOS wynika, że niespełna 2/5 ankietowanych w ciągu miesiąca od udzielenia odpowiedzi sięgnęło po książkę w wolnym czasie i dla przyjemności. 

Aż 30 proc. respondentów nie przeczytało w ciągu roku ani jednej książki. 7 proc. ankietowanych ukończyło tylko jedną książkę w trakcie ostatnich 12 miesięcy.

Jak często Polacy kupują książki?

Książki nie należą do tanich przyjemności. Średnia cena nowości na polskim rynku wydawniczym wynosi około 40 złotych. Mimo to znaczna część respondentów kupuje lektury. Popularnością cieszy się również pożyczanie książek od przyjaciół i znajomych.

Dosyć oczywiste jest, że zainteresowanie książkami elektronicznymi, tak zwanymi ebookami zależy od wieku respondentów. Młode osoby, w przedziale wiekowym 18-24 lata, deklarują, że chętnie czytają ebooki. Aż 20 proc. z nich woli tę formę. Ankietowani w wieku 25-34 lata zdecydowanie wolą papierowe książki. Jedynie 13 proc. z nich korzysta z ebooków. 


***


Przeczytaj też:

Borówka brusznica zwana także czerwoną. Jakie ma właściwości?

Azja otwiera się na turystów. Jest jednak "ale"

Córka Przemysława Salety potrzebuje pomocy! Dramatyczna sytuacja

Zobacz więcej:

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje