8 zachowań, które przypisuje się osobom o niskiej inteligencji emocjonalnej

Jak najprościej rozpoznać osobę o niskiej inteligencji emocjonalnej? Eksperci od psychologii wskazują kilka zachowań, które świadczą o problemach w tej sferze. Trudność w nawiązywaniu relacji z partnerem czy współpracownikami i kłopoty z wyrażaniem emocji, to tylko niektóre cechy towarzyszące osobie o niskim EQ.

Osobę o niskim IQ bardzo łatwo jest wyprowadzić z równowagi
Osobę o niskim IQ bardzo łatwo jest wyprowadzić z równowagi123RF/PICSEL

Czym wyróżniają się osoby o niskim EQ?

Zarówno osobom wykazującym wysoki poziom inteligencji jak i tym, które nie posiadają wysokiego EQ, przypisuje się konkretne cechy oraz zachowania ułatwiające bądź też utrudniające zdobywanie uznania w środowisku pracy, przyjaźni czy stworzenia trwałego związku.  Okazuje się, że osobom, u których z różnych przyczyn - mającym związek m.in. z wydarzeniami z dzieciństwa czy życiowymi doświadczeniami, obserwuje się brak inteligencji emocjonalnej. Czym takie osoby wyróżniają się od innych? Oto najczęstsze ich zachowania, będące nierzadko przyczyną problemów w relacjach międzyludzkich.

8 zachowań, które przypisuje się osobom o niskiej inteligencji emocjonalnej

  • Problem z kontrolowaniem emocji

Na przestrzeni lat, dzięki obserwacjom i badaniom udowodniono, że osobom z niską inteligencją emocjonalną trudno jest pohamować emocje. Bywają gwałtowne, a pod wpływem wysokiego stresu i zdenerwowania wybuchają gniewem, krzyczą, a nawet miewają ataki paniki. Eksperci twierdzą, że takie osoby nie przyjmują ponadto krytyki - zamiast zmierzyć się z uwagami na swój temat, natychmiast przechodzą do ataku i ciężko z nimi się porozumieć.

  • Nieumiejętność okazywania emocji

Poza tym, że osoby z niskim EQ są wybuchowe, w sterze emocjonalnej towarzyszy im też często obojętność. Nie potrzebują, bądź nie umieją mówić o swoich uczuciach, a także ich okazywać. Trudno więc określić, czy taka osoba cieszy się, czy też nie z danej rzeczy, bo wyraz twarzy tego nie oddaje.  Swoje zachowania tłumaczy tym, że okazywanie emocji nie należy do jej życiowych priorytetów.

  •  Problemy ze zrozumieniem drugiej osoby

U osób, którym brakuje inteligencji emocjonalnej, często również obserwuje się brak empatii. Ciężko im zrozumieć, że ktoś może poczuć się urażony czy zraniony słowami, które padły z ich ust. Mogą nie mieć też cierpliwości do innych, a gdy są zmuszeni do tłumaczenia czegoś drugiej osobie, szybko się irytują.

  • Nieumiejętność odczytywania niewerbalnych sygnałów

Osoby z niskim EQ nie potrafią ponadto odczytywać większości fizycznych bodźców - same także nie umieją wyrażać emocji poprzez mimikę. Wyraz twarzy drugiej osoby w zasadzie nic im nie mówi, bo same zachowują kamienną twarz bez względu na nastrój.

  • Nieakceptowanie odmiennych poglądów

Fakt, że ktoś z najbliższego otoczenia wyznaje inne poglądy społeczne czy polityczne, dla osoby z brakiem inteligencji emocjonalnego jest nie do zaakceptowania. Tacy ludzie są przekonani o tym, że ich zdanie jest najważniejsze, a każdy, kto myśli inaczej to wróg.

Osoba o niskiej inteligencji emocjonalnej wykazuje obojętność wobec drugiego człowieka
Osoba o niskiej inteligencji emocjonalnej wykazuje obojętność wobec drugiego człowieka123RF/PICSEL
  • Niezrozumiałe poczucie humoru

Osoby z niską inteligencją emocjonalną często również nie potrafią żartować. Dowcipy, które opowiadają, nikogo nie śmieszą, a dla wielu rozmówców są wręcz niesmaczne. Stąd już krótka droga do zażenowania w towarzystwie i problemów z nawiązywaniem przyjaźni.

  • Nagłe zrywanie kontaktów

Podaje się, że osoby z brakiem inteligencji emocjonalnej mają nie tylko problemy z nawiązywaniem bliższych relacji, ale również ciężko jest im utrzymać przy sobie przyjaciela czy partnera. Zazwyczaj nie podejmują prób ratowania związku, a gdy ktoś wyprowadzi ich z równowagi, potrafią w jednej chwili zerwać znajomość.

  • Obarczanie innych winą

Osoby, u których występuje niska inteligencja emocjonalna nie widzą swoich wad, ale są pierwsi do wytykania ich innym. Winą za swoje porażki i niepowodzenia obarczają najbliższe osoby. Ciągle pretensje z byle powodu to dla nich chleb powszedni.

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 59: Ewa MingeINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas