Reklama

Reklama

Alkohol na kartki i huczna impreza. Tak bawiliśmy się na weselach i ślubach w PRL-u. Zobaczcie ZDJĘCIA

Sezon ślubny w pełni. Zawarcie związku małżeńskiego to dla każdej pary ogromne przeżycie i jedno z najważniejszych wydarzeń z życia, które chce zapamiętać jak najlepiej. Jak urządzano te imprezy w czasach PRL-u? Zobacz archiwalne zdjęcia!

Obecnie przyzwyczajeni do możliwości, które w zasadzie ogranicza jedynie nasza wyobraźnia, narzeczeni organizują uroczystości weselne w wymyślny sposób. Ślub na odległej wyspie, czy podczas skoku ze spadochronu? Nic trudnego. W czasach PRL-u istniały duże ograniczenia, ale młodzi i ich rodzina starali się przygotować jak najwspanialszą imprezę.

W PRL-u stoły uginały się od potraw i alkoholu

Przydziały na wódkę weselną często nie pozwalały na zaspokojenie potrzeb gości, ale w PRL-u zaradni ludzie umieli sobie z tym poradzić. 

Pędzonym bimbrem raczono imprezowiczów. A co z potrawami weselnymi? Galareta, sałatki, ryby - chociaż istniał problem z dostępnością, na weselnych imprezach w PRL stoły musiały uginać się od potraw.

Reklama

Śluby cywilne i moda w PRL-u

Śluby były cywilne, te kościelne nie miały mocy prawnej, chociaż i tak je organizowano. Czasem po kryjomu, szczególnie jeśli pełniło się służbę np. w policji, czy na innym publicznym stanowisku. Najpierw organizowano ślub cywilny, a często już tydzień później ten kościelny, po którym rozpoczynało się wesele młodej pary i gości.

Moda weselna różniła się od obecnej. Panny młode często zakładały krótkie sukienki, do kolana, czasem w innych kolorach niż biały. Koronka królowała w latach 80-tych, wcześniej krótsze i często proste suknie.

Huczna impreza - tańce, śpiewy i spanie na sianie

Impreza weselna w PRL-u zazwyczaj odbywała się w domu jednego z młodych - zazwyczaj u panny młodej. Na wsi wesela bywały huczniejsze - często zabijano świnię, pędzono litry bimbru, zapraszano lokalną kapelę, ustawiano stoły i krzesła przed domem i świętowano aż do rana.

Gościom często oferowano nocleg na sianie. Wesele na wsi było dużą uroczystością, w której często uczestniczyło wielu jej mieszkańców, a rodziny na ich organizacje przeznaczały duże budżety - sprzedając zwierzęta, czy produkty rolne, wcześniej pędząc bimber i gotując potrawy.

W mieście imprezy weselne w PRL-u organizowano w mieszkaniach, czy lokalnych restauracjach

***

Zobacz również:

Masz w domu takie pocztówki z PRL? Teraz są warte krocie

Quiz o PRL: Jak dobrze pamiętasz cytaty z filmów?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Polska Rzeczpospolita Ludowa | ślub

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL