Alkohole, które najbardziej szkodzą wątrobie

Napoje wyskokowe różnią się między sobą stężeniem etanolu. Które alkohole szkodzą najbardziej wątrobie? Jakich unikać, by nie mieć kaca?

Spożywanie alkoholu jest dużym obciążeniem dla organizmu
Spożywanie alkoholu jest dużym obciążeniem dla organizmu123RF/PICSEL

Choć kieliszek wina lub szklanka piwa spożywane raz na jakiś czas, nie powinny wywrzeć trwałego wpływu na pracę naszych narządów, nie można zapominać, że alkohol etylowy zawsze obciąża wątrobę i ma działanie uzależniające. Nadużywanie alkoholu prowadzi do ryzyka poważnych chorób, życiowych kłopotów, a nawet zgonu.

Alkohol źle wpływa głównie na pracę wątroby i żołądka, gdyż właśnie one odgrywają największą rolę w trawieniu etanolu. Nadużywanie napojów wyskokowych może prowadzić do wrzodów, żylaków przełyku, refluksu i przewlekłych nudności. W najbardziej zaawansowanych przypadkach także do marskości wątroby, która zaś prowadzi do śmierci.

Które alkohole szkodzą najbardziej wątrobie?

Największym wyzwaniem dla naszej wątroby są alkohole o wysokiej zawartości etanolu. A więc przede wszystkim różne "wynalazki dziadka", samogony, ale także whisky, burbon, absynt, czysta i smakowa wódka, śliwowica, koniak. Wino i piwo jest rozkładane w naszym organizmie łatwiej — o ile oczywiście nie wypijamy zbyt dużych ilości tych płynów.

Co pić, żeby nie mieć kaca?

Żeby nie mieć kaca, najlepiej nie pić alkoholu w ogóle. To sposób, który daje 100-procentową pewność dobrego samopoczucia dnia następnego. Jeżeli jednak udajemy się np. na imprezę, na której zamierzamy spożywać alkohol, najlepszą radą jest spożycie bogatego w tłuszcze posiłku, picie dużych ilości wody w trakcie wieczoru i pozostanie wiernym jednemu rodzajowi trunków alkoholowych — mieszanie najczęściej źle się kończy.

Zobacz także:

"Zdrowie na widelcu": Jak przyrządzić jajka? Uwaga na salmonellę!Polsat Cafe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas