Reklama

Reklama

Andrzej Duda zrobił zakupy na święta. Odwiedził legendarne miejsce

Prezydent Andrzej Duda jak co roku spędza święta w rodzinnym Krakowie, Dzień przed wigilią, 23 grudnia, postanowił wybrać się na bożonarodzeniowe zakupy. Polityk odwiedził między innymi legendarny Nowy Kleparz. Spacerował pomiędzy kramami, uważnie przeglądając dostępny asortyment. Andrzej Duda tym razem nie kupił choinki. Zdecydował się na kilka świątecznych ozdób.

Prezydent udał się na zakupy. To już tradycja

Prezydent przyjechał do Krakowa na wigilię. Andrzej Duda zazwyczaj spędza święta Bożego Narodzenia w rodzinnym mieście razem z najbliższymi. Zanim został głową państwa, mieszkał w krakowskiej dzielnicy Prądnik Biały. To właśnie te tereny są mu najbliższe.

W piątek, 23 grudnia Andrzej Duda wybrał się na przedświąteczne zakupy. Prezydent odwiedził między innymi Nowy Kleparz. To plac targowy oddalony od rodzinnej dzielnicy polityka, Prądnika Białego, zaledwie o trzy kilometry. Zakupy w tym miejscu do dla prezydenta tradycja. Andrzej Duda, będąc w Krakowie, chętnie tu zagląda.

Reklama

Andrzej Duda w tym roku nie zdecydował się na zakup choinki. Polityk jedynie rzucił okiem na drzewka stojące na Nowym Kleparzu. Później udał się w kierunku kramów. Nabył piękny stroik świąteczny oraz kilka pojedynczych ozdób bożonarodzeniowych, w tym także światełka.

Później Andrzej Duda odwiedził krakowskie kwiaciarki. Niektóre z nich prezydent zna podobno osobiście jeszcze z czasów studiów.

Zobacz również: O której godzinie zacząć wigilię 2022? Na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka

Nowy Kleparz: Legendarny plac przyciąga

Nowy Kleparz to wyjątkowe miejsce na mapie Krakowa. Trójkątny plac targowy cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Znajduje się na północ od Starego Miasta, pomiędzy ulicą Długą i Aleją Juliusza Słowackiego. 

Historia Nowego Kleparza sięga 1320 roku. Plac w XVI i XVII wieku nazywany był "portem lądowym ziemi krakowskiej". Wówczas regularnie odbywały się tu targi zboża. W XIX wieku,  kiedy granice Krakowa zostały poszerzone, znaczenie Nowego Kleparza znacznie wzrosło.  Wówczas dostępny asortyment stał się bardziej zróżnicowany.

Obecnie na placu znajduje się targowisko zbudowane z kramów. Na co dzień można zakupić tu świeże owoce i warzywa, przetwory, kwiaty. 

Zobacz również: Cicha noc. Tak wigilię spędzają osoby w kryzysie bezdomności

Zobacz również: Ile kosztuje godzina świecenia lampek choinkowych? Wyliczenia co do grosza

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Duda | Kraków

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy