Reklama

Reklama

Ile kosztuje godzina świecenia lampek choinkowych? Wyliczenia co do grosza

Bożonarodzeniową choinkę ozdabiają nie tylko kolorowe bombki, połyskujące łańcuchy i cukierki. Na świątecznym drzewku nie może zabraknąć przede wszystkim święcących lampek. W związku ze wzrostem cen niemal w każdym sektorze, wielu Polaków zastanawia się, ile zapłaci za świecącą się choinkę.

Rachunki po świętach

Szalejąca inflacja spędza sen z powiek wielu Polaków. Wzrost cen sprawia, że coraz więcej osób kalkuluje w głowie każdy zakup i próbuj oszczędzać, gdziekolwiek się da. 

Podwyżki nie pominęły cen energii elektrycznej, a w związku z tym w okresie przedświątecznym pojawia się pytanie, czy bożonarodzeniowe ozdoby na prąd znacząco podniosą rachunki. Jak się okazuje, całe zużycie można policzyć w łatwy sposób.

Ile prądu pobierają lampki choinkowe?

Jak czytamy na "Lepiej. Serwis pełen rozwiązań", uśredniając, jeśli jedna lampka ma moc 0,5 W to łańcuch ze 100 lampkami ma dokładnie 50 W. W związku z tym, jeśli świecą się przez cztery godziny w ciągu dnia, to zużywają dokładnie 0,2 kWh. 

Reklama

Jak podaje serwis, koszt poboru prądu przez lampki przez 240 minut to zaledwie 0,15 zł lub 0,23 zł - w zależności od zużycia poniżej bądź powyżej ustalonych limitów. Dodano, że w związku z wyżej podanymi cenami kwota, jaką trzeba zapłacić za dwa tygodnie świecenia, wynosi 2,16 zł lub 3,25 zł. Oczywiście dotyczy to jedynie łańcucha liczącego 100 światełek, a na choince zazwyczaj pojawia się ich znacznie więcej.

Jak to jest z lampkami LED?

Jak się okazuje, lampki choinkowe LED są znacznie oszczędniejszą wersją, a wszystko przez to, że jedna z nich ma moc mniej więcej 0,035 W, a cały standardowy łańcuch 3,5 W. 

W konsekwencji przez dwa tygodnie, gdy świecą cztery godzinny dziennie, pobierają mniej prądu, niż lampki tradycyjne przez jeden dzień świecąc przez tyle samo minut.

Przeczytaj też: Tajemnicza substancja z Biblii. Mirra i jej prozdrowotne właściwości

Warto podkreślić, że rachunki będą znacznie wyższe, jeśli w domu bądź na zewnątrz pojawi się oświetlenie składające się z większej ilości lampek. Wyższe kwoty będzie trzeba zapłacić, jeśli pobierają jeszcze więcej mocy niż te wyżej wspomniane. 

***

Zobacz także: Nowy dodatek dla seniorów? Skorzystać mogłyby babcie i dziadkowie

Ostrzeżenie GIS. Wycofują ze sklepu herbatniki. "Podwyższony poziom akryloamidu"

IKEA wycofuje popularny produkt. Niebezpieczny przedmiot w cieście


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: lampki choinkowe | rachunki za prąd

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy