Reklama

Reklama

O której godzinie zacząć wigilię 2022? Na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka

Wieczerza wigilijna to jedna z najbardziej lubianych i wyczekiwanych bożonarodzeniowych tradycji. 24 grudnia całymi rodzinami zasiadamy przy suto zastawionych stołach, łamiemy się opłatkami i śpiewamy kolędy. Zgodnie ze zwyczajem, możemy zacząć spożywać posiłki, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. O której w tym roku należy jej wypatrywać?

Wigilia to bez wątpienia najpiękniejszy bożonarodzeniowy zwyczaj. Wówczas wspólnie z rodziną możemy w spokoju zasiąść do posiłku złożonego tradycyjnie z dwunastu potraw, które symbolizują dwunastu apostołów. O której godzinie, zważając na tradycję, powinniśmy rozpocząć wigilię 2022? Meteorolodzy zaznaczają, że w tym roku na niebie pierwszy może pojawić się Jowisz.

Wigilia 2022: O której rozpocząć wieczerzę?

Zgodnie z tradycją świąteczną powinniśmy rozpocząć wieczerzę wigilijną, gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Zwyczaj ten nawiązuje do Gwiazdy Betlejemskiej, która doprowadziła trzech królów (Kacpra, Melchiora i Baltazara) do narodzonego Jezusa Chrystusa.

Reklama

Wiele osób 24 grudnia co roku wypatruje pierwszej gwiazdki. Jak się okazuje, często pierwsze na niebie widoczne są nie gwiazdy, a planety. To właśnie one zazwyczaj sygnalizują, że możemy rozpocząć kolację. W tym roku o pierwszeństwo na niebie walczyć będą: Jowisz, Mars i Wenus. Eksperci zaznaczają, że najjaśniej może świecić Jowisz. To właśnie on najprawdopodobniej w wielu domach będzie znakiem, że kolędowanie można oficjalnie rozpocząć.

Osoby, które czekają na gwiazdy, nie będą musiały zwlekać długo z posiłkiem. W grudniu gwiazdy pojawiają się na niebie stosunkowo wcześnie. W tym roku słońce najwcześniej zajdzie w Suwałkach. Tam ciemność zapanuje już kilka minut po 15.00. Mieszkańcy Krakowa pożegnają słońce o 15.42. W Warszawie będzie to godzina 15.27. Najpóźniejszy zachód słońca wystąpi w Jeleniej Górze - o 15.54.

Zobacz również: Sklepy w Wigilię 2022. Do której godziny zrobisz zakupy w Biedronce, Lidlu czy Żabce?

Pojawienie się na niebie pierwszej gwiazdki jest uzależnione od tego, kiedy na niebie zapanuje ciemność. W konsekwencji wigilijną wieczerzę tym razem najwcześniej mogą rozpocząć mieszkańcy Suwałk. Tam gwiazdy pojawią się na niebie jeszcze przed 16.00.

Chociaż tradycje związane z wieczerzą wigilijną warto podtrzymywać, nie we wszystkich domach rzeczywiście czeka się na pierwszą gwiazdkę. W tym roku wypatrzenie jej na niebie może być wyjątkowym wyzwaniem. Wszystko przez pogodę. Synoptycy już od kilku dni ostrzegają, że 24 i 25 grudnia Polskę spowiją gęste chmury. 

Prawie całkowite zachmurzenie może sprawić, że jakiekolwiek znaki na niebie - zarówno gwiazdy,  jak i planety - nie będą widoczne gołym okiem. Wówczas warto, kierując się intuicją, zasiąść do stołu około godziny 16.00.  

Zobacz również: Biedronka w Wigilię 2022. Do której godziny sklepy będą otwarte 24 grudnia?

Wigilia 2022: Ile zazwyczaj trwa wieczerza?

W każdym domu uroczysta kolacja wygląda nieco inaczej. Czas trwania wieczerzy zależy oczywiście od wielu czynników. Zgodnie z tradycją wigilia 2022 powinna zakończyć się przed północą, by później domownicy mogli w spokoju udać się na Pasterkę i tam świętować Boże Narodzenie.

Zobacz również: Deszczowa wigilia w całym kraju. Uwaga na oblodzone drogi i chodniki


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pierwsza gwiazda | święta 2022

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy