Reklama

Reklama

Artyści i ekscentrycy – ciekawostki z ich życia

Byli artystami największego formatu. Żyli sztuką i tworzyli z pasją. Nie bali się krytyki, bo wiedzieli, że są najlepsi. Czego nie wiemy o życiu i twórczości Pabla Picasso i Salvadora Dali? Warto sprawdzić.

W zasadzie Picasso nazywał się Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Crispiniano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso. To nazwiska i imiona świętych i krewnych, po których je odziedziczył.

Kiedy się rodził, położna myślała, że jest martwy. Pierwszym słowem, które wypowiedział, nie było "mama" czy "tata", ale..."ołówek". Gdy Pablo miał 13 lat, jego ojciec, który zajmował się sztuką, porzucił malowanie, bo stwierdził, że syn jest już lepszy od niego.   

Reklama

W ciągu 78 lat życia, artysta stworzył 13.5 tys. obrazów i projektów, 100 tys. rycin, 34 tys. ilustracji do książek oraz 300 rzeźb i ceramik. To daje ogólną liczbę 147.800 dzieł sztuki i póki co, nikt na świecie nie pobił tego rekordu.

Z muzeów w Holandii, Grecji i Francji zaginęło lub zostało skradzionych 1.147 obrazów Picassa. Jego najdroższe dzieło "Kobiety Algieru" sprzedano w 2015 za ponad 179 mln dolarów. 

Malarz był w związkach z wieloma kobietami, dwukrotnie jego wybranki były o 40 lat młodsze od niego. Zmarł w 1973 roku, w wieku 91 lat. Cztery lata po jego śmierci kochanka Picassa powiesiła się z żalu, a ostatnia żona - Jacqueline - zastrzeliła się 9 lat później.  

Artysta pozostawił po sobie pięć domów, 4.5 mln dolarów w gotówce i 1.3 mln dolarów w złocie oraz pokaźną liczbę akcji i obligacji. Podział majątku pomiędzy żony, kochanki, dzieci małżeńskie i uznane, zajął sześć lat. Miał czworo dzieci, Paula, Mayę, Claude’a i Palomę, z trzema kobietami. 

Paloma Picasso jest jego najmłodszą, a  zarazem najbogatszą córką, której majątek wycenia się na 600 mln dolarów. Fortuna ta nie tylko pochodziła ze spadku po ojcu, ale została zgromadzona w wyniku jej wieloletniej kariery w branży modowej i dizajnerskiej.  

Znane cytaty artysty  

Picasso słynął nie tylko ze swojej twórczości malarskiej. Jego słowa stały się złotymi myślami, chętnie cytowanymi przez innych. Oto niektóre z nich:

"Kiedy byłem dzieckiem, moja mama mi mówiła, że jeśli byłbym żołnierzem, to zostałbym generałem, a jeśli księdzem, to zostałbym papieżem. Zamiast tego zostałem malarzem i skończyłem, jako Picasso." 

"Sztuka zmywa z duszy kurz codziennego życia." 

"Sztuka to kłamstwo, które pozwala nam zrozumieć prawdę"     

***Zobacz także***

Artysta-surrealista  

Salvador Domènec Felip Jacint Dalí i Domènech, marquès de Dalí de Púbol był  katalońskim malarzem, jednym z najbardziej rozpoznawalnych artystów XX wieku. Jego obraz "Trwałość pamięci", znany także jako "Miękkie zegary", stał się symbolem surrealizmu.  

Artysta nie był jedynym Salvadorem w rodzinie. Takie imię nosił jego ojciec i starszy brat, który zmarł, gdy miał 9 miesięcy. Rodzice, kiedy synek miał pięć lat, zabrali go na grób brata i powiedzieli mu, że jest jego reinkarnacją. Od tej pory Dali uważał się za gorszą wersję zmarłego brata.  

Pomimo niezwykłego talentu, Dali był dwukrotnie wyrzucony z Akademii Sztuk Pięknych w Madrycie. Uczelni nie ukończył. Pierwszy raz usunęli go z uczelni, gdyż brał udział w proteście studentów. Za drugim razem odmówił podejścia do egzaminu ustnego.

Miał powiedzieć: "Jestem zdecydowanie bardziej inteligentny od tych trzech profesorów, dlatego nie zgadzam się, by mnie egzaminowali. Znam ten temat zbyt dobrze."   

Mówił: "Jest tylko jedna różnica między szaleńcem, a mną. Szaleniec uważa, że jest zdrowy psychicznie. Ja wiem, że jestem szalony".

Zazwyczaj zachowywał się w nietypowy sposób. Nie płacił swoim sekretarkom za pracę, tylko dawałam im obrazy. Często nie uiszczał zapłaty za obiady w restauracji, lecz coś w zamian rysował. Niewiele osób wie, że Dali zaprojektował masę reklam i znaków towarowych, z których najbardziej znane jest logo hiszpańskich lizaków Chupa Chups. W wyniku jego kolaboracji z Waltem Disneyem powstał fascynujący krótki film animowany "Destino". 

Jego o 10 lat starsza żona, Gala, była rosyjską imigrantką. Miała wielki wpływ na twórczość męża, jako managerka i muza. W 1969 kupił jej kataloński zamek w Pubol, ale mógł go odwiedzać tylko wtedy, gdy dostał od niej pisemne zaproszenie.  


W czasie swojego życia Salvador Dali stworzył około 1500 obrazów. Choć trudno w to uwierzyć, nie używał substancji psychoaktywnych, by malować pod ich wpływem. Zamiast tego wpatrywał się w konkretny obiekt tak uporczywie, dopóki ten nie zmienił swojego kształtu, wywołując rodzaj halucynacji.

Artysta był ekscentrykiem. Swoje charakterystyczne zakrzywione wąsy podpatrzył u malarza Diego Velazqueza. Lubił się dziwnie ubierać, do restauracji zabierał swojego ocelota Babou, a po ulicach Paryża spacerował  z... mrówkojadem.  

***Zobacz także***

Fascynował się postacią Hitlera, kilka razy spotkał się z gubernatorem Franco. Jego idolem był Picasso, którego odwiedził w 1926 w Paryżu, zanim jeszcze zobaczył Luwr. W imię sympatii, Picasso zapłacił Dalemu za przelot do Nowego Jorku na jego pierwszą wystawę w Ameryce w 1934 roku.    

Słynne cytaty Dalego 

"Są takie dni, iż myślę, że chyba umrę od przedawkowania zadowolenia".

"W wieku sześciu lat chciałem zostać kucharzem, siedmiu Napoleonem. Od tej pory moje ambicje ciągle rosną."

"Inteligencja bez ambicji jest, jak ptak bez skrzydeł." 

"Od 1900 roku nie powstało nic wielkiego". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: artyści

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy