Atak kleszczy w styczniu i lutym. Zabezpiecz pupila, póki czas
Wielu osobom wydaje się, że atak kleszczy w zimie nie jest możliwy. To jednak mit… Potrafią zaatakować znienacka. Najbardziej narażone są zwierzęta, które nie są chronione w odpowiedni sposób. Zapewnij im komfort i bezpieczeństwo przez cały rok. Dzięki temu unikną zakażenia boreliozą czy babeszjozą.
Spis treści:
Atak kleszczy w środku zimy
Niestety to prawda. Atak kleszczy w środku zimy staje się coraz powszechniejszy. Wynika to z faktu, że temperatury o tej porze często są powyżej zera. Jedynie siarczyste mrozy mogą sprawić, że pasożyty całkowicie wyginą. Są bowiem przystosowane do przetrwania zimowej pory. Chowają się w leśnych zakamarkach, gdzie panują dogodne dla nich warunki. By przetrwać, ich czynności życiowe zostają spowolnione. Jeśli jednak temperatura nieco wzrośnie, ruszają do ataku. Głodne i osłabione szukają nowych żywicieli.
Przeczytaj również: Młoda foka znaleziona pod kebabem. Spacerowała w stronę salonu gier
Jak wygląda kleszcz?
W naszym kraju występuje kilka gatunków kleszcza. Do najpopularniejszych należy kleszcz pospolity, łąkowy czy psi. Insekt osiąga wielkość trzech-czterech milimetrów. Dopiero po wbiciu się i wypiciu krwi rośnie (osiąga około centymetra wielkości). Pasożyta rozpoznasz po brązowo-czarnym odwłoku.
Po wejściu pod skórę przypomina pieprzyka czy ziarenko maku. Najciężej ich obecność będzie rozpoznać u zwierząt z ciemną szatą. Ponadto pies będzie się drapał i wyglądał na zaniepokojonego. Obejrzyj dokładnie jego skórę opuszkami palców. Jeśli wyczujesz grudki czy małe krostki, koniecznie przyjrzyj się czy to nie kleszcz. Pamiętaj, że zaraz po wbiciu pasożyty są bardzo małe. Dopiero z czasem stają się napęczniałe od krwi i rosną.
Czy kleszcz jest niebezpieczny?
Kleszcze to pasożyty, które mogą przenosić niebezpieczne choroby. Mają negatywny wpływ na zdrowie psa, a nawet zagrażają życiu! Do powszechnych chorób należą:
Borelioza: to poważna choroba zakaźna, która wywołuje szereg objawów. Do najczęstszych należy rumień w okolicach ugryzienia kleszcza. Do tego u zwierzęcia występuje gorączka, brak apetytu czy osowiałość.
Babeszjoza: chorobę wywołują groźne pierwotniaki przenoszone przez kleszcze. Są obecne w gruczołach ślinowych intruza. Wpuszczają je do krwiobiegu razem ze śliną. W ten sposób dochodzi do zakażenia krwi. Pasożyty atakują krwinki czerwone, co prowadzi do rozwoju anemii. Choroba przyczynia się również do uszkodzenia narządów w organizmie zwierzęcia. Babeszjoza objawia się osowiałością, spadkiem energii czy dreszczami.
Kleszczowe zapalenie opon mózgowych: to przypadłość, która omija koty. Niestety na TBE mogą zachorować psy. Jeśli zauważysz wokół ugryzienia kleszcza zaczerwienienie, bądź czujny. To schorzenie postępujące szybko. Objawy nieraz podobne są do tych przy wściekliźnie. Zwierzę może stać się agresywne. Nie czekaj długo, lecz udaj się do najbliższego weterynarza.
To tylko część z groźnych przypadłości. Specjalista wykluczy ewentualne choroby i zagrożenia po ugryzieniu kleszcza.
Jak pozbyć się wbitego kleszcza?
Kleszcza należy usunąć odkażoną pincetą. Jednocześnie należy uważać, by nie zgnieść szkodnika. Chwyć go mocno jak najbliżej główki. Wykręć kleszcza w lewą stronę: intruz wbija się w skórę w drugą stronę. Następnie zdecydowanym ruchem ręki wyciągnij pajęczaka i gotowe. Nie zapomnij o zdezynfekowaniu rany. Obejrzyj czy nie zostały fragmenty insekta w skórze zwierzęcia. Jeśli boisz się samemu wykonać zabieg, lepiej udaj się do kliniki weterynaryjnej. Nawet samodzielnie wyjętego kleszcza poddaj badaniom diagnostycznym. Pomoże to zbadać czy jest nosicielem szkodliwych bakterii.
Jak chronić zwierzęta przed kleszczami?
Najważniejsza jest świadomość, która pomoże uchronić zwierzę. Po każdym spacerze dokładnie obejrzyj ciało pupila. Zwróć szczególną uwagę na zakamarki: pachwiny, uszy, pod obrożą czy pomiędzy palcami łap. Szczególną uwagę poświęć zwierzętom, które przebywają na zewnątrz. Stosuj obroże przeciwpchelne czy krople: to preparaty dostępne w sklepach zoologicznych.
Polecamy: