Reklama

Reklama

Bukiet z tych kwiatów to zły pomysł. Nigdy nie wręczaj ich w prezencie

Piwonia to jeden z najczęściej wybieranych kwiatów dla bliskiej osoby. Zanim jednak zdecydujemy się ją wręczyć, warto poznać znaczenie poszczególnych kolorów tego pięknego kwiatu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jaką symbolikę niesie ze sobą ta roślina.

Piwonia  - popularnie nazywana majówką - już od czasów starożytnych uchodziła za boską roślinę. Należy do rodziny Paeoniaceae, w której występuje prawie 35 gatunków roślin. Obok lilii i róży była określana mianem królewskiego kwiatu - symbolizowała bogactwo, zdrowie i radość.

Piwonia w jednym miejscu może rosnąć nawet przez 15 lat! Roślina kwitnie od maja do czerwca i ma duże, piękne i barwne kwiaty. Niegdyś płatki piwonii miały barwy bieli, różu, czerwieni czy purpurowej czerwieni. Dwubarwne odmiany zaczęto uzyskiwać dopiero w XX wieku. Jeżeli chcemy, by stały się ozdobą naszego ogrodu, idealnym momentem na sadzenie jest sierpień lub wrzesień.

Reklama

Zobacz również: Podlej drożdżami, a efekty cię zaskoczą! Trik nie tylko na storczyki

Piwonie - chroniły przed urokami, były ważnym symbolem

W starożytności wierzono, że piwonia leczy epilepsję, a korzeń noszony na szyi chroni przed złymi duchami. Co więcej, kwiat miał również być skuteczną ochroną przed urokami. Piwonia była również uznawana za symbol maryjny, była też nazywana zielem św. Jana czy zielonoświątkową różą Maryi.

Piwonie występują w Azji Mniejszej, południowej Europie i w zachodniej części Ameryki Północnej. Najpiękniejsze odmiany wyhodowali Chińczycy, którzy uprawiali je już 1500 lat temu! Było tak cennymi kwiatami, że przekazywano je sobie w spadku, bo miały wartość złota. W Europie stały się popularne w XIX wieku.

Zobacz również: Wzmacnia antykleszczową barierę. Posadź ją koniecznie na balkonie

Piwonie - prezent (nie taki) idealny?

Piwonie są utożsamiane z elegancją, dlatego tak chętnie wybieramy je jako podarek dla bliskiej osoby. Jest idealnym prezentem na imieniny, urodziny czy ważną rocznicę. Te kwiaty idealnie sprawdzają się zarówno w bukiecie, jak i otoczone wyłącznie liśćmi. Co więcej, piwonie znakomicie sprawdzają się jako weselne dekoracje. Dzięki temu np. sala staje się prawdziwie romantyczną scenerią. Jeden z kolorów kwiatów piwonii nie wróży jednak nic dobrego - zwłaszcza, jeśli chcemy go wręczyć w prezencie. 

Zobacz również: Krzewy kwitnące całe lato

Bukiet z tych kwiatów to zły pomysł. Symbolika piwonii

Chociaż piwonia cieszy się ogromną popularnością, każda z barw ma inną symbolikę. Warto o tym pamiętać przede wszystkim wtedy, gdy osoba, której chcemy sprawić niespodziankę, przywiązuje ogromną wagę do symboliki kwiatów. Dlatego też bukiet z tych kwiatów piwonii to zdecydowanie zły pomysł. Piwonia purpurowa - chociaż piękna, tak naprawdę symbolizuje negatywne emocje. A nie chcemy chyba, żeby nasz prezent został źle odebrany? 

O wiele bezpieczniej jest wręczyć komuś piwonie w innym kolorze. Czerwona symbolizuje namiętność i nową miłość, biała natomiast jest symbolem czułości. Różowa piwonia oznacza zrozumienie między partnerami.

***

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piwonia | bukiet

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama