Ceny w sklepach znów szaleją. Ta kategoria produktów podrożała o niemal 17 proc.
Listopadowy raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" przyniósł niepokojące wieści dla konsumentów w Polsce. Ceny codziennych zakupów wzrosły o 5,5 proc. w porównaniu z listopadem ubiegłego roku, a wiele kategorii produktów zanotowało aż dwucyfrowe podwyżki. Z czego wynika tak gwałtowny wzrost cen i które produkty szczególnie obciążają portfele Polaków?

Spis treści:
Warzywa na czele podwyżek. To właśnie one najbardziej podrożały
Według analizy UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito kategorią produktów, która odnotowała największy wzrost w listopadzie, są warzywa, które podrożały o 16,6 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.Dr Agnieszka Gawlik z Uniwersytetu WSB Merito, cytowana przez "Fakt" wyjaśnia, że za tak znaczną podwyżkę odpowiadają przede wszystkim kończące się zbiory sezonowe, a także rosnące koszty przechowywania i transportu. Większość warzyw dostępnych w sklepach pochodzi obecnie z chłodni, magazynów lub importu. Dodatkowo trudne warunki pogodowe wpłynęły na niższe plony w 2023 roku, co także przyczyniło się do ograniczenia podaży i wzrostu cen.Podwyżki dotknęły również inne grupy produktów. Artykuły tłuszczowe, takie jak masło, margaryna czy oleje, zdrożały średnio o 10,4 proc., zajmując drugie miejsce na liście najdroższych produktów. Trzecią pozycję zajęły słodycze i desery, których ceny wzrosły o 10,2 proc. Nabiał (8,1 proc.) oraz owoce (7,4 proc.) zamknęły pierwszą piątkę kategorii z najwyższymi podwyżkami.
Zobacz również: Prognozy cenowe masła na 2025 rok. Czy mamy się czego obawiać?
Ceny masła szaleją. Rząd próbuje hamować ich wzrost
Cena masła jest obecnie jednym z najbardziej palących tematów w Polsce. Kostka tego produktu nierzadko przekracza 10 zł, co budzi zaniepokojenie zarówno konsumentów, jak i polityków.
Przyczyną wzrostu cen jest m.in. niedobór mleka na światowych rynkach, co może być związane z wpływem ptasiej grypy na stada krów mlecznych. W odpowiedzi na rosnące ceny polski rząd zdecydował się rozmrozić tysiąc ton masła z rezerw strategicznych, aby zwiększyć podaż i złagodzić skutki drożyzny.

Jak kształtują się ceny innych produktów?
Raport uwzględnia 17 kategorii produktów, w tym żywność, napoje, artykuły chemiczne i produkty dla dzieci. Wśród nich szczególną uwagę zwraca wzrost cen napojów (7,1 proc.), pieczywa (6,9 proc.) oraz ryb (5,5 proc.). Nieco mniejsze podwyżki dotknęły wędlin (4,2 proc.), mięsa (2,8 proc.) oraz używek (2,6 proc.). Z kolei produkty sypkie, takie jak cukier, mąka czy sól, zdrożały jedynie o 0,4 proc.
Mimo tych podwyżek niektóre kategorie produktów zdają się mniej dotknięte inflacją. Chemia gospodarcza odnotowała wzrost o 0,6 proc., a karmy dla zwierząt o 0,2 proc. Warto jednak zauważyć, że nawet niewielkie zmiany cen w tych kategoriach mogą w dłuższym okresie wpływać na budżety gospodarstw domowych.