Co 10 lat znika miasteczko...
W dziedzinie profilaktyki zdrowotnej Polska pozostaje daleko w tyle za Zachodnią Europą i USA. Nadal pokutuje u nas opinia, że zdrowie to brak choroby. Jesteśmy przekonani, że jeżeli nic nie boli, to wszystko jest w porządku.
Badania TNS OBOP pokazują, że ponad połowa Polaków (58 proc.), szczególnie mężczyźni, nie lubi rozmawiać ze znajomymi o swoich dolegliwościach. To kobiety znacznie częściej podejmują tą tematykę i dbają o zdrowie własne i swojej rodziny.
Akcja "Porozmawiajmy o zdrowiu", która rozpoczęła się 24 października w Krakowie skierowana jest do pań ze środowisk opiniotwórczych, aktywnych rodzinnie i zawodowo. Kobiety otwarte na zmiany i dbające o siebie, będą propagować profilaktykę wśród współpracowników, przyjaciół i najbliższych. Zaproszenie na spotkanie inauguracyjne w Pałacu Pugetów przyjęła prezydentowa Jolanta Kwaśniewska - patron honorowy akcji i inicjatorka licznych kampanii na rzecz badań profilaktycznych. W ciągu ponad 10 lat Fundacja Porozumienie Bez Barier zorganizowała m. in. kampanię dla kobiet "Możesz zdążyć przed rakiem" (1997, wspólnie z redakcją "Twojego Stylu") i kampanię skierowaną do mężczyzn pt. "Co każdy duży chłopiec wiedzieć powinien" (2001).
- W 1995 roku w mojej łazience powiesiłam plastikową fiszkę z instrukcją samobadania piersi. Korzystałam z niej przez długie lata, potem przekazałam ją mojej córce - wspominała Jolanta Kwaśniewska. Jej zdaniem, każda złotówka wydana na badania profilaktyczne, pozwala uniknąć w przyszłości ogromnych kosztów leczenia poważnych chorób.
Tymczasem statystyki są alarmujące.W ciągu 10 lat, z powodu zbyt późno wykrytych nowotworów, umiera w naszym kraju ok. 60 tysięcy kobiet. To tak, jakby z mapy Polski znikało 60 - tysięczne miasteczko.
Od marca do kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia wysłał do Polek ponad 5 milionów zaproszeń do udziału w bezpłatnych badaniach profilaktycznych (cytologia, mammografia). Z danych Funduszu wynika, że skorzystało z nich zaledwie 5 procent adresatek. Dlaczego?
- Powodem może być wstyd przed badaniem, szczególnie na wsiach i w małych miejscowościach. Poza tym wszelkie akcje profilaktyczne - jak fajerwerki - jedynie na krótką chwilę przykuwają uwagę mediów i opinii publicznej. Ciągle brakuje w naszym kraju systemowego rozwiązania i dodatkowych funduszy na przeprowadzanie badań - zwracała uwagę Pani Jolanta. Sam udział w badaniu nie jest jednak rozwiązaniem problemu, ponieważ co czwarty Polak, ze strachu... nie odbiera wyników.
- Pokutuje u nas przekonanie, że lepiej się nie badać . Tymczasem brak objawów wcale nie oznacza, że jesteśmy zdrowi. Musimy nauczyć się myśleć pozytywnie i wierzyć, że zawsze możemy zdążyć przed chorobą. Tak jak Amerykanki, powinnyśmy zrobić sobie prezent w dniu urodzin - wykonać mammografię - przekonywała Jolanta Kwaśniewska.
Panie, które zdecydowały się na rozmowy o zdrowiu dowiedziały się, jak uchronić się przed osteoporozą, chorobami wątroby i stawów, a także poznały najważniejsze prawdy i mity na temat chirurgii plastycznej. Do zdrowego stylu życia zachęcała instruktorka fitness i coraz popularniejszej dyscypliny sportowej - Nordic Walking, a sekrety jesiennej mody zdradzała stylistka z firmy Hexeline. Najważniejsze jednak, że nie zabrakło dobrego przykładu...
- Raz w roku robię USG piersi, cytologię i podstawowe badania krwi. Dzwonię też do moich sióstr i przyjaciółek, aby przypomnieć im o badaniach. Nie palę papierosów, alkohol piję w umiarkowanych ilościach, unikam słodyczy. Nie zapominam o ćwiczeniach. W garażu mam do tego odpowiedni sprzęt - "wiosła". Codziennie "płynę" przez pół godziny, myśląc o miłych rzeczach. W wakacje jeżdżę na rowerze, zimą - na nartach. Dużo czasu poświęcam także na techniki relaksacyjne - jogę i ćwiczenie oddechu - wyliczała Pani prezydentowa.
Organizatorami spotkań "Porozmawiajmy o zdrowiu" są Agencja Image Line Communications i Gazeta Krakowska. Kolejne odbędzie się 29 listopada o godz. 18 w Pałacu Pugetów (ul. Starowiślna 13). Zaproszeni specjaliści zaplanowali nowe, ciekawe tematy. Opowiedzą m. in. przyczynach o bólów krzyża - choroby XXI wieku, o tym, jak zachować kondycję na długie, zimowe dni i o...damskiej kosmetyczce.