Co robić, kiedy pies i kot niszczą meble w domu?

Posiadanie psa albo kota daje właścicielom wiele radości. Niestety, często zdarza się, że wychowywanie pupili przerasta ich możliwości – dochodzi do niepotrzebnych spięć oraz frustracji. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zwierzęta niszczą wyposażenie domu, np. meble albo obuwie. Takie zachowanie nie jest objawem złośliwości, tylko może być symptomem tęsknoty, nudy albo stresu i trzeba mądrze oduczyć ich niepożądanych przez nas zachowań. Co zrobić, kiedy pies i kot niszczą meble w domu? Podpowiadamy.

Pies i kot
Pies i kot ©123RF/PICSEL

Dlaczego pies gryzie meble?

Pies niszczy rzeczy
©123RF/PICSEL

Pies – zwłaszcza szczeniak – kojarzy gryzienie z rozrywką. Dopóki jest młody, robi to delikatnie, jednak jego ostre zęby mogą niszczyć niektóre rzeczy. Podczas zabawy może m.in. zranić dłonie właściciela. Inną przyczyną niszczenia akcesoriów jest chęć zwrócenia na siebie uwagi. Pies może podgryzać meble albo obuwie z nudów. Problem jest powszechny, jeśli zwierzę mieszka w bloku i ma ograniczoną przestrzeń do swobodnego poruszania się. Kolejnym czynnikiem wpływającym na gryzienie różnych rzeczy jest tzw. lęk separacyjny, który pojawia się wtedy, gdy nasz pies zostaje sam i pod naszą nieobecność ze stresu gryzie wszystko, co jest w zasięgu jego pyska.

Kot, który niszczy meble

Utarło się przekonanie, że koty chadzają własnymi drogami i nie są związane emocjonalnie ze swoimi właścicielami. Okazuje się, że jest zgoła inaczej – niejeden zwierzak jest bardzo przywiązany do swojego opiekuna i potrafi zamanifestować brak atencji albo niezadowolenie z powodu nieobecności swojego pana bądź pani. W takich przypadkach kot może gryźć różne elementy wyposażenia domu. Warto przyglądać się bacznie szkodom wyrządzonym przez koty, ponieważ np. pogryzanie roślin doniczkowych, może zakończyć się dla czworonoga tragicznie. Prócz tego koty mają nawyk drapania różnych, twardych przedmiotów, dlatego często po powrocie z pracy możemy zastać zniszczoną nogę stołu albo kanapę, które trudno później naprawić.

Jak zapobiegać niszczeniu rzeczy przez psa?

Kot drapie kanapę
©123RF/PICSEL

Pracę ze zwierzęciem należy rozpocząć jak najwcześniej. Od momentu, kiedy zauważymy niepożądane przez nas zachowanie, powinniśmy pilnie reagować i wychowywać psa. Nasze dłonie powinny kojarzyć mu się z głaskaniem i pieszczotami, a nie z drapaniem. Koniecznie trzeba zainwestować w akcesoria do zabawy dla naszego pupila; muszą być wykonane z trwałego i bezpiecznego materiału oraz pozbawione elementów, które mogą skaleczyć dziąsła i podniebienie pyszczka. Nie zaleca się, aby przedmioty wyeksploatowane (stare buty, gazety, itp.) były przeznaczone do zabawy. Może to stanowić zachętę do tego, by pies po pewnym czasie zaczął niszczyć inne – przydatne jeszcze – domowe akcesoria. Warto też wyprowadzać psa na intensywne spacery przed rozpoczęciem naszej pracy – wymęczony i wybiegany czworonóg, spędzi dłuższy czas na drzemce i nie zainteresuje się niszczeniem sprzętów w domu.

Jak uchronić dom przed kotem?

Drapanie mebli nie jest spowodowane ostrzeniem pazurków przez kota. Wykonując tę czynność pozbywa się martwej płytki, która musi być raz na jakiś czas usunięta. Poza tym taki odruch nie jest podyktowany kocią złośliwością – może być symptomem stresu, zadowolenia, chęci zabawy albo nudy. W takim przypadku trzeba edukować naszego pupila od małego. Warto zastanowić się nad zakupem specjalnego drapaka, który może zażegnać problem. Niestety, w kocią naturę wpisane są figle i zwierzak może nie wykazać zainteresowania nową rzeczą. Wówczas można umieścić w jej pobliżu zabawkę, która może zachęcić kota albo posłużyć się specjalnymi preparatami, które mogą sprawić, że odpowiednie akcesoria staną się dla niego bardziej atrakcyjne.

Najczęściej popełniane błędy

Drapak dla kota
©123RF/PICSEL

Podczas oduczania naszych pupili złych nawyków wielu z nas popełnia liczne błędy. Oczywiście, pod wpływem złych emocji, czasem zapominamy, że złość i agresja może tylko nasilić problem, zamiast go rozwiązać. Starajmy się zachować spokój – klapsy, krzyki oraz zamykanie zwierzęcia w jednym pomieszczeniu może sprawić, że narażamy psa albo kota na dodatkowy stres, który mogą rozładowywać niszczeniem kolejnych przedmiotów. Musimy pamiętać o alternatywach. Skoro zwierzęta mają zakaz niszczenia przedmiotów, musimy zapewnić im inne, które nie będą się im jednoznacznie kojarzyły z rzeczami zakazanymi (stare buty, przeczytane gazety, znoszone ubrania; itp.) Równie ważna jest konsekwencja i regularność działań. Na niewłaściwe zachowania od razu trzeba reagować i dawać do zrozumienia pupilom, że robią coś źle – wybiórcze działanie nie przyniesie wymiernego rezultatu.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas