Co tak naprawdę nas uszczęśliwia? Naukowcy twierdzą, że szczęście wydłuża życie
Pieniądze, sława, udana kariera czy też spełnienie marzeń - wiele osób sądzi, że to właśnie one są kluczem do szczęścia. Innego zdania są naukowcy z Harvardu, którzy zbadali, co tak naprawdę nas uszczęśliwia. Odkrycia przyniosły zaskakujące wnioski i to nie tylko dla badaczy.
Trwające aż 85 lat badanie przeprowadzone w ramach projektu Harvard Study of Adult Development wykazało, co tak naprawdę jest kluczem do szczęścia. W projekt badawczy rozpoczęty w 1938 roku w Bostonie zaangażowano 724 młodych mężczyzn. Od uczestników zebrano dane dotyczące stanu ich zdrowia, a następnie przeprowadzono szczegółowe kwestionariusze, dotyczące ich życia. Takie wywiady były powtarzane co dwa lata.
Przez lata badacze analizowali zdrowie uczestników, a także ich sukcesy i porażki zawodowe, czy też małżeńskie. Naukowcy śledzili ich młodość, a następnie dorosłość i starość, analizując, jakie czynniki odgrywały ważną rolę w ich rozwoju i sukcesach.
Wśród pierwszych rekrutów byli m.in. prezydent John F. Kennedy i długoletni redaktor Washington Post Ben Bradlee. Wraz z upływem lat, grupę badawczą rozszerzano o potomków pierwotnych badanych, (tym razem również kobiety) a ich całkowita liczba wyniosła 1300 osób. Fundusze potrzebne do przeprowadzenia długoletnich badań pozyskano zarówno z prywatnych fundacji, jak i grantów Narodowego Instytutu Zdrowia, najpierw przez Narodowy Instytut Zdrowia Psychicznego, a następnie przez Narodowy Instytut Starzenia.
Co nas uszczęśliwia?
Dogłębna i wieloletnia analiza życia uczestników wykazała, że tym, co daje nam szczere poczucie szczęścia, są dobre relacje międzyludzkie. Chodzi przede wszystkim o utrzymanie zdrowych i zrównoważonych relacji z rodziną, przyjaciółmi i społecznością. Powinny one opierać się na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Szczere związki i przyjaźnie, które dają nam poczucie bezpieczeństwa, wsparcia i przynależności przekładają się na odczuwanie szczęścia i satysfakcji z życia. Dodatkowo motywują nas do rozwoju i realizowania życiowych celów.
Jeszcze w 2015 roku dyrektor Robert Waldinger podzielił się wnioskami z badania na jednej z konferencji TED Talk. Nagranie z wykładu zatytułowanego “What Makes a Good Life" zostało odtworzone ponad 24 milionów razy. Podczas niego Waldinger stwierdził, że:
Samotność zabija, jest tak potężna jak palenie papierosów czy alkoholizm.
Zobacz również: Naukowcy już wiedzą, gdzie zamieszkać, aby być szczęśliwym
Szczęście wydłuża życie
Naukowcy wykazali również korelację między relacjami międzyludzkimi a stanem fizycznym człowieka.
Zaskakującym odkryciem jest to, że nasze relacje i to, jak szczęśliwi jesteśmy w naszych związkach, ma potężny wpływ na nasze zdrowie.
Gdy badacze przyjrzeli się czynnikom, które na przestrzeni lat silnie wpłynęły na zdrowie i samopoczucie uczestników, odkryli, że relacje z przyjaciółmi, a zwłaszcza małżonkami są szczególnie istotne w kontekście ludzkiego zdrowia. Osoby będące w najsilniejszych związkach wykazywały szczególną odporność na przewlekłe choroby, zaburzenia psychiczne lub problemy z pamięcią — nawet jeśli te relacje miały wiele wzlotów i upadków.
Naukowcy stwierdzili, że uczestnicy, którzy mogli liczyć na silne wsparcie ze strony otoczenia, wraz z wiekiem doświadczali mniejszego pogorszenia stanu psychicznego. Wykazali również, że kobiety, które czuły się bezpiecznie związane ze swoimi partnerami, były mniej przygnębione i szczęśliwsze niż te, które miały częste konflikty małżeńskie. Co ciekawe, przełożyło się to również na zachowanie dobrej pamięci.
Dbanie o swoje ciało jest ważne, ale dbanie o swoje relacje jest również formą dbania o siebie
Badanie ma ogromne znaczenie dla psychologii
Wnioski z badania są szczególnie istotne dla specjalistów zajmujących się zdrowiem psychicznym. Rozumiejąc korelację pomiędzy relacjami międzyludzkimi a poczuciem szczęścia, specjaliści poprzez terapię mogą skutecznie pomagać osobom zmagającym się z samotnością, lękiem czy depresją.
"Rola psychologa lub terapeuty może obejmować przygotowanie do emerytury poprzez ocenę stanu zdrowia w związku, wyznaczenie celów na przyszłość oraz przyjrzenie się sposobom budowania i pielęgnowania przyjaźni. To badanie Harvardu może pomóc nam przesunąć nasze priorytety i rozpoznać istotne znaczenie znaczących relacji dla naszego obecnego i przyszłego zdrowia i szczęścia. Możesz zobaczyć doradcę finansowego dla długoterminowego zdrowia finansowego i doradcę zdrowia psychicznego dla długoterminowego zdrowia i szczęścia" - stwierdziła Kristin Kleppe, Prezes Psychologów Zdrowia Orange County.