Co widzisz na obrazku? Odpowiedź zdradza twoje predyspozycje!

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś o sobie, przyjrzyj się poniższemu obrazkowi. To, co zobaczysz na grafice, wiele mówi o potencjale, który w tobie drzemie i twoich zdolnościach. Ludzie poddani temu badaniu najczęściej wskazują jedną z dwóch odpowiedzi. Do której grupy należysz?

Co widzisz na obrazku?
Co widzisz na obrazku? @This MorningFacebook

Czy grafika może być czymś więcej niż tylko grafiką? Oczywiście! Psychologowie od lat pokazują pacjentom obrazy, by na podstawie interpretacji wydobyć drzemiące w ich podświadomości  wspomnienia i traumy. Iluzje optyczne to złudzenia,  które - w zależności od predyspozycji - możemy widzieć inaczej. To właśnie niejednoznaczność sprawia, że iluzje szybko stają się internetowymi viralami.

Pośród wielu iluzji optycznych, które krążą po social  mediach są także takie, które mają być czym w rodzaju testu osobowości. Dokładnie tak jest w przypadku grafiki "ryby i syrenki", która została stworzona przez ekspertów w 2006 roku.

Co widzisz na obrazku? Test dzieli internautów

Złudzenie optyczne ma postać abstrakcyjnego, różowego rysunku na niebieskawym tle. Linie nie układają się z żaden konkretny kształt, jednak wpatrując się w grafikę, możemy zauważyć różne postaci. Chociaż niektórzy widzą na obrazie osła lub fokę, zdecydowana większość osób rozpoznaje rybę lub syrenę.

Jak łatwo się domyślić, w tym przypadku nie ma prawidłowych i błędnych odpowiedzi. O czym świadczy nasze pierwsze skojarzenie? Osoby, u których bardziej rozwinięta jest prawa półkula mózgu, na ogół widzą na powyższym obrazku rybę. Pacjenci, z lepiej rozwiniętą  lewą półkulą dostrzegają natomiast postać syrenki.

Jak interpretować wynik tekstu "ryby i syrenki"?

Powszechnie uważa się, że to, która półkula dominuje, ma duży wpływ na nasze  predyspozycje zawodowe i świadczy o tym,  jakimi jesteśmy ludźmi. Teza o asymetrycznej roli półkul mózgu została formułowana przez badaczy już w XIX wieku. Dziś ta teoria dzieli psychologów i jest przedmiotem wielu sporów.

Osoby, u których dominuję lewa półkula, według niektórych specjalistów są punktualne  i sumienne. Działają według planów i lubią mieć wokół siebie porządek. Zazwyczaj lepiej odnajdują się w naukach ścisłych.  Wybierają więc takie zawody jak: matematyk, fizyk, informatyk.

Z kolei osoby, u których dominuje prawa półkula, według teorii o asymetrycznej roli półkul, ponad wszystko cenią kreatywność. Pasjonują się muzyką i tańcem - mają zdolności artystyczne. Często pracują w branżach kreatywnych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas