Co z podwyżką 500+? Wiceminister finansów zabrał głos

Inflacja z miesiąca na miesiąc rośnie. To sprawia, że beneficjenci programu „Rodzina 500 plus” coraz częściej pytają o podwyżkę kwoty świadczenia. „Rzeczpospolita” postanowiła dowiedzieć się, czy rząd planuje waloryzację. Odpowiedzi udzielił wiceminister finansów Artur Soboń. Polityk postawił sprawę jasno.

Waloryzacja "500 plus"? Wiceminister stawia sprawę jasno
Waloryzacja "500 plus"? Wiceminister stawia sprawę jasno123RF/PICSEL

Inflacja wpływa na realną wartość 500 plus. Beneficjenci chcą waloryzacji

Inflacja paraliżuje życie Polaków. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Główny Urząd Statystyczny w październiku wyniosła 17,9 proc. i tym samym była najwyższa od grudnia 1996 roku. Ceny rosną znacznie szybciej niż wypłaty. Nic nie wskazuje na to, by w najbliższych miesiącach sytuacja miała ulec zmianie.

Galopująca inflacja i wszechobecna drożyzna sprawiają, że beneficjenci rządowego programu z zakresu polityki społecznej "Rodzina 500 plus" coraz śmielej pytają o podwyżkę świadczenia. Zauważają, że program nie był waloryzowany od początku swojego istnienia. Za pieniądze, które rodziny regularnie otrzymują w 2016 roku (wówczas program zaczął być realizowany) można było kupić znacznie więcej niż obecnie. A zatem realna wartość świadczenia znacząco spadła.

Wiceminister finansów zaznaczył, że pieniądze, które co miesiąc lądują na kontach milionów beneficjentów znacznie poprawiły standard życia polskich rodzin
Wiceminister finansów zaznaczył, że pieniądze, które co miesiąc lądują na kontach milionów beneficjentów znacznie poprawiły standard życia polskich rodzin123RF/PICSEL

Będzie podwyżka świadczenia? Artur Soboń zabiera głos

Media jakiś czas temu donosiły, że posłowie Prawa i Sprawiedliwości rozważają wspomnianą waloryzację. Rząd nigdy jednak nie zdecydował się podać konkretnej informacji. "Rzeczpospolita" postanowiła rozwiać wątpliwości i zapytała wiceministra finansów o plany dotyczące świadczenia. "Nie planujemy żadnych zmian w programie 500+" - podkreślił Artur Soboń stanowczo.

Polityk zaznaczył również, że program, realizowany przez PiS od 2016 roku - jego zdaniem - zdał egzamin. Wiceminister finansów powiedział, że pieniądze, które co miesiąc wpływają na konta milionów beneficjentów, znacznie poprawiły standard życia polskich rodzin.

To jest program, na który każdego roku wydajemy około 40 mld złotych. Świadczenie przyniosło swoje efekty w zakresie likwidacji ubóstwa dzięki potężnemu transferowi pieniężnemu
stwierdził wiceminister finansów Artur Soboń w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
„Ewa gotuje”: Bułeczki serowe z ananasemPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas