"Crabs spiders" opanowały polskie lasy. Leśnicy pokazali zdjęcia

Leśna fauna i flora potrafią zaskoczyć nawet stałych bywalców polskich lasów. Pracownicy Lasów Państwowych opublikowali ostatnio w mediach społecznościowych zdjęcie wyjątkowego pająka nazywanego potocznie "crab spider". Gdzie można go spotkać?

Pająki ukośnikowate wyglądem przypominają kraby
Pająki ukośnikowate wyglądem przypominają kraby 123RF/PICSEL

Lasy Państwowe opublikowały na Facebooku post, przedstawiający sylwetkę wyjątkowo osobliwego pająka. To tzw. "crab spider", przypominający swoim wyglądem... kraba.  - Patrzysz między liście i myślisz sobie... zaraz zaraz, czy to krab? I niewiele się pomylisz! Choć oczywiście nie spotkamy krabów spacerujących po roślinach na łące, to pająki z rodziny ukośnikowatych lubią je przypominać. Dlatego anglojęzyczni często określają je potoczną nazwą "crab spiders" - czytamy.

W kolejnej części wpisu eksperci opisali wygląd pająka:

Dwie pary przednich odnóży ukośnikowatych potrafią się znacznie wyróżniać na tle pozostałych, zarówno rozmiarem jak i ubarwieniem. Charakterystyczna poza pająka dodatkowo nadaje im wyglądu niewielkich szczypiec.

Faktycznie, pajęczak zaskakuje wyglądem, znany jest także z imponującej umiejętności kamuflażu. Co jeszcze wiemy o "crab spider"?

"Crab spider" bytuje na drzewach. Co wiemy o pająkach-krabach?

Pająki ukośnikowate to cała rodzina pająków, obejmująca ponad 2200 gatunków, sklasyfikowanych w 184 rodzajach.  Wyglądem przypominają one kraby - mają dwie początkowe pary odnóży wyraźnie dłuższe od pozostałych. Znane są z umiejętności doskonałego kamuflażu. Pająki te osiągają od 2 do 23 mm długości ciała. Zazwyczaj są:

  • jaskrawo białe
  • różowe
  • zielone
  • żółte
  • szarawe
  • brązowe

Bytują głównie na roślinach, zwłaszcza na liściach - rzadko żyją na ziemi. Ukośnikowate nie budują sieci łownej - na swoje ofiary czatują z rozłożonymi dwiema początkowymi parami odnóży, korzystając z doskonałego kamuflażu. W Polsce żyją 43 gatunki "crabs spiders". 

"Zbliżenia": Ewa Woydyłło o źródłach szczęścia, poczuciu wartości i neuroróżnorodnościINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas