Cukrzyca u psa: Objawy i dieta. Jak leczyć?
Cukrzyca to poważna choroba przewlekła, która występuje nie tylko u ludzi. Dotknąć może także naszych czworonożnych przyjaciół, doprowadzając ich zdrowie do ruiny. Jak objawia się cukrzyca u psa? Trzeba być bardzo uważnym, ponieważ pierwsze sygnały łatwo jest przeoczyć. Dowiedz się, co można wyczytać z zachowania psa, kiedy udać się do weterynarza i jak wygląda leczenie cukrzycy u zwierzaka.
Skąd się bierze cukrzyca u psa?
Jest to poważna choroba, która zaburza procesy metaboliczne związane z przemianą węglowodanów, białek i tłuszczów. W zdecydowanej większości przypadków diagnozowana jest cukrzyca typu I (insulinozależna). Sprowadza się ona do niedoboru insuliny i niszczenia komórek trzustki, które odpowiedzialne są za jej produkcję. Głównym zadaniem insuliny jest mobilizacja komórek w całym ciele do pobierania glukozy z krwi i wykorzystania jej jako źródła energii. Jeśli procesy na tym tle nie przebiegają prawidłowo, skutkuje to podwyższonym poziomem cukru.
Cukrzyca u psa ma podłoże przede wszystkim genetyczne. Zdarza się jednak, że do jej rozwoju przyczyniają się także infekcje wirusowe oraz bakteryjne. Zwierzęta zmagające się z zapaleniem trzustki też stają się bardziej podatne. Wystąpienie cukrzycy może być związane z przyjmowaniem niektórych leków. Niejednokrotnie towarzyszy ona schorzeniom autoimmunologicznym, np. niedoczynności tarczycy i nadczynności kory nadnerczy.
Jakie zwierzęta są najbardziej narażone?
Cukrzyca dotyka przede wszystkim psich seniorów, w wieku 7-11 lat. Najczęściej zmagają się z nią samice, szczególnie jeśli nie były poddane zabiegowi sterylizacji. Szczególną czujność muszą zachować opiekunowie jamników, pudli, sznaucerów miniaturowych, yorkshire terierów i samojedów.
Objawy cukrzycy u psa
Każda zmiana w nawykach zwierzaka jest powodem, by przyjrzeć mu się uważniej. Jednym z pierwszych objawów cukrzycy jest wzmożone pragnienie, które automatycznie łączy się ze zwiększonym wydalaniem moczu. Wzrost apetytu przy jednoczesnej utracie wagi też powinien nas zaalarmować. Pies może stracić ochotę na zabawę i jakąkolwiek aktywność fizyczną. Apatia, osłabienie i pogorszenie się kondycji sierści to kolejne symptomy, które świadczą o tym, że z organizmem naszego przyjaciela dzieje się coś niedobrego. Jeśli to zignorujemy, może dojść nawet do pogorszenia się wzroku i zaćmy.
Niezdiagnozowana i nieleczona cukrzyca u psa pociągnie za sobą kolejne dolegliwości i powikłania. Otłuszczenie wątroby, niewydolność nerek, przewlekłe infekcje dróg moczowych i zaburzenia na tle neurologicznym nie tylko sprawią naszemu podopiecznemu ogromny dyskomfort, ale też skrócą jego życie.
Cukrzyca u psa: Od czego zacząć leczenie?
Kiedy tylko zauważymy niepokojące objawy, należy niezwłocznie udać się do weterynarza. Zleci on wykonanie podstawowych badań krwi i moczu, by precyzyjnie określić poziom cukru u psa oraz stadium i przebieg choroby. Niestety, trzeba mieć świadomość, że cukrzyca jest nieuleczalna, a wszelkie podjęte kroki i kuracja mają na celu ustabilizowanie poziomu glukozy i ograniczenie ryzyka groźniejszych powikłań. Odpowiednie leczenie zdecydowanie poprawi także samopoczucie i komfort życia czworonoga.
Jak wygląda leczenie cukrzycy u psa na co dzień?
Przede wszystkim w planie dnia trzeba uwzględnić regularne podawanie insuliny w formie zastrzyków podskórnych. Dawkowanie zostanie ustalone przez specjalistę, zazwyczaj to jeden lub dwa zastrzyki na dobę. Niezwykle ważne jest unormowanie cyklu dnia zwierzęcia - przede wszystkim pór podawania posiłków, a co za tym idzie - insuliny.
Jako opiekunowie jesteśmy zobowiązani do samodzielnego monitorowania poziomu glukozy we krwi oraz moczu przy użyciu glukometru i testów paskowych. Wyniki zapisujmy w przeznaczonym do tego notatniku, by móc przestawiać je na wizytach kontrolnych. Istotna jest także sprawdzanie masy ciała.
O czym jeszcze trzeba pamiętać?
- Jeśli nasza suczka nie jest wysterylizowana, konieczne będzie przeprowadzenie tego zabiegu, by leczenie było skuteczne.
- Aktywność fizyczna o stałych porach pomoże utrzymać psa w dobrej kondycji. Nie należy jednak zmuszać zwierzaka do intensywnego wysiłku, np. długich spacerów czy wędrówek.
- Dieta u psa z cukrzycą powinna być dobrana wraz ze specjalistą. Na rynku dostępne są specjalistyczne karmy. Ważne jest, by produkty, które spożywa zwierzak miały niski indeks glikemiczny. Koniec z przypadkowymi przekąskami w ciągu dnia. Pod żadnym pozorem nie należy dzielić się z pupilem pożywieniem z własnego talerza.
Polecamy:
Kot kontra choinka: Jak zabezpieczyć zwierzaka i dom podczas Bożego Narodzenia?
Pies w pracy: Czy to dobry pomysł?