Cyfrowa "Zdrowaś Maryjo" w intencji papieża. Nietypowa akcja wiernych, zapłonęły internetowe świece

Misjonarze cyfrowi zachęcają do modlitwy w intencji papieża Franciszka. Wkrótce głowa Kościoła będzie bowiem świętować 10-lecie swojego pontyfikatu. Z tej okazji powstała nietypowa akcja. Wraz ze zmówieniem „Zdrowaś Maryjo” na internetowej mapie rozbłyśnie wirtualna świeczka.

13 marca 2013 roku papieżem został Jorge Maria Bergoglio
13 marca 2013 roku papieżem został Jorge Maria BergoglioZuma/Evandro Inetti / SplashNews.com/East NewsEast News

11 lutego 2013 roku Benedykt XVI ogłosił całemu światu rezygnację z urzędu papieża. 12 marca rozpoczęło się konklawe, którego zadaniem był wybór nowej głowy Kościoła. Na ten nie trzeba było długo czekać. 13 marca 2013 roku ogromny tłum i miliony ludzi na całym świecie śledzący transmisję z Placu Świętego Piotra w Rzymie zauważył wydobywający się z komina nad Kaplicą Sykstyńską biały dom.

"Habemus Papam" - wygłosił niedługo później z balkonu Bazyliki św. Piotra kardynał Louis Tauran. 266. z kolei papieżem został Jorge Maria Bergoglio. Przyjął imię, jakiego dotąd nie posiadał żaden z papieży - Franciszek. Wybrał je nieprzypadkowo. Towarzyszyło mu bowiem pragnienie zajmowania się biednymi na wzór św. Franciszka z Asyżu. Wraz z wyborem na Stolicę Piotrową Jorge Maria Bergoglio został pierwszym papieżem z Ameryki Łacińskiej.

Franciszek został 266. papieżem z kolei
Franciszek został 266. papieżem z koleiANDREAS SOLAROAFP

"Zdrowaś Maryjo" w intencji papieża. Powstała nietypowa akcja

13 marca 2023 roku papież Franciszek będzie świętował 10-lecie swojego pontyfikatu. Z tej okazji tworzący Synod Cyfrowy misjonarze cyfrowi wpadli na nietypowy pomysł. Zachęcają wiernych do modlitwy jednego lub kilku "Zdrowaś Maryjo" w intencji papieża. Osoby, które zadeklarują modlitwę mogą kolejno zaznaczyć to na specjalnej mapie internetowej. Wówczas zapali się na niej wirtualna świeca.

"Posługa Piotrowa jest wielką łaską, którą Jezus obdarzył swój Kościół i powinniśmy być za nią zawsze wdzięczni. Dlatego nasza modlitwa jest najlepszym darem, aby Bóg podtrzymywał w służbie tego, którego wybrał do tej posługi, bo na tej skale buduje swój Kościół w czasie i historii" - czytamy w komunikacie Synodu Cyfrowego.

Synod Cyfrowy to sieć łącząca misjonarzy internetowych, którzy odpowiedzieli na wezwanie papieża do uczestnictwa w procesie synodalnym poprzez dialog z tymi, którzy "zamieszkują" kontynent cyfrowy, wnosząc swoje doświadczenia chrześcijańskie w przestrzeń Internetu - wyjaśnia serwis niedziela.pl.

To dopiero początek akcji, a swoją modlitwę za papieża Franciszka już teraz zadeklarowało ponad 54 tysiące osób z całego świata.

Często mówi się o problemach ze zdrowiem obecnego papieża
Często mówi się o problemach ze zdrowiem obecnego papieżaAFP

Czy to prawda, że papież Franciszek abdykuje?

Spekulacje na temat zdrowia Franciszka i przyszłości jego pontyfikatu nabrały na sile po śmierci Benedykta XVI, którego rezygnacja w 2013 roku była punktem zwrotnym dla Kościoła katolickiego. Był on bowiem pierwszym papieżem od 600 lat, który postanowił abdykować. Często mówi się o problemach ze zdrowiem obecnego papieża, które, zdaniem wielu, miałyby popchnąć go do podobnej decyzji, jaką podjął jego poprzednik.

W pierwszym wywiadzie po śmierci Benedykta XVI papież Franciszek przyznał jednak, że jest zdrowy i "jak na swój wiek" czuje się dobrze. "Jutro mogę umrzeć, ale wszystko jest pod kontrolą. Jestem w dobrym zdrowiu" - powiedział w rozmowie z agencją Associated Press.

Co więcej, papież Franciszek podkreślił, iż abdykacja głowy Kościoła nie może stać się "modą". Zaznaczył, że jego poprzednik miał "odwagę" ustąpić, bo czuł, że nie ma już sił. "Ja w chwili obecnej nie mam tego w planach. Uważam, że posługa papieża jest ad vitam, dożywotnia" - zaznaczył Franciszek.

Franciszek w pierwszym wywiadzie po odejściu Benedykta XVI. "Straciłem ojca" © 2023 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas