Czy dogadasz się z krakusem? Sprawdź się w naszym quizie. 5/12 to niezły wynik

Choć w szkole wszyscy uczymy się literackiej polszczyzny, w językach mieszkańców każdego z regionów można znaleźć specyficzne słowa, zwroty, czy nietypowe formy wyrazów, których próżno szukać w słowniku ortograficznym. Jedną z najbardziej charakterystycznych odmian polszczyzny jest ta, funkcjonująca w Krakowie i jego okolicach. Rozwiąż nasz quiz i sprawdź, czy dogadałbyś się z rodowitym mieszkańcem grodu Kraka.

Czy znasz typowo krakowskie słowa i zwroty?
Czy znasz typowo krakowskie słowa i zwroty?CanvaProINTERIA.PL

Jedni nieco się jej wstydzą, inni używają aż nazbyt gorliwie. Jedni skrupulatnie rugują ją ze swojego słownika, inni - zwłaszcza będąc w stolicy - chętnie wplatają do wypowiedzi charakterystyczne słowa i zwroty. Jedni korekty językowe przyjmują z pokorą, inni zaś obruszają się, argumentując, że "u nas TO JEST poprawne".

Różne są podejścia krakowian do gwarowych wydarzeń, jednak niezależnie od stosunku do regionalizmów, trzeba przyznać, że "krakowski słownik" należy do najbardziej charakterystycznych odmian polszczyzny.  Czym się wyróżnia? Językoznawcy piszą o nosowej wymowie "ą" i "ę", charakterystycznym udźwięcznianiu, w wyniku którego "sok malinowy" zmienia się w "sog malinowy", "jestem" w "jezdem", a "trzy" w "czy" oraz  o dodawaniu partykuły "że", która ma wzmacniać przekaz (bo czyż "idźże" nie ma większej siły niż "idź"?).

Czy znasz krakowską gwarę? Rozwiąż nasz QUIZ

Oprócz wymowy, akcentów i partykuł są i charakterystyczne dla Krakowa zwroty i sformułowania. Wiele z nich jest powszechnie znanych, inne rozpoznają tylko krakusi i regularni bywalcy grodu Kraka. To właśnie one znalazły się w naszym quizie. Zapraszamy na językową wycieczkę do dawnej stolicy Polski.

Czy dogadasz się z krakusem? Sprawdź w naszym QUIZIE

Czy dogadasz się z krakusem? Sprawdź w naszym QUIZIE

Sprawdź się w innych QUIZACH, przygotowanych przez redakcję:

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas