Reklama

Czy emerytury będą wypłacane przed Bożym Narodzeniem?

Grudzień to dla wielu Polaków miesiąc wzmożonych wydatków, a wszystko za sprawą świąt Bożego Narodzenia, które potrafią poważnie nadwyrężyć domowy budżet. Czy seniorzy, którzy swoje emerytury otrzymują 25 dnia każdego miesiąca, powinni się martwić, że na święta zostaną bez pieniędzy? Wszystko wskazuje na to, że nie.

Czy seniorzy otrzymają świadczenia przed Bożym Narodzeniem?

Dotychczas emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypadał na 25 grudnia, otrzymywali swoje emerytury i renty jeszcze przed świętami. Wówczas ZUS już 21 grudnia rozpoczynał przekazywanie świadczeń przez listonoszy, jak i przelewów na rachunki bankowe.

W zeszłym roku na krótko przed Bożym Narodzeniem prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska w specjalnym komunikacje zapowiedziała, że: "Seniorzy, których termin płatności świadczenia wypada 25 grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. ZUS zadbał o to, aby emerytury i renty były wypłacone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia".

Reklama

I choć nie pojawił się jeszcze oficjalny komunikat ZUS dotyczący wypłat grudniowych świadczeń w bieżącym roku, to wszystko wskazuje na to, że i tym razem pieniądze do rąk i na konta seniorów trafią przed Bożym Narodzeniem.

Czytaj także: Gwarantowana wypłata z ZUS. Otrzyma ją konkretna grupa osób

Kto otrzyma dwie emerytury w grudniu?

Niewykluczone również, że pewna grupa seniorów otrzyma dwa świadczenia w jednym miesiącu, czyli w grudniu i dotyczy to osób, pobierających świadczenia na początku miesiąca. W zeszłym roku w grudniu pieniądze trafiły do osób, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia. Przekazywanie tych świadczeń ZUS rozpoczął wówczas 28 grudnia.

Zatem niektórzy seniorzy mogą liczyć na emeryturę 1 grudnia i drugą wypłatę świadczenia za styczeń 2024 r. - pod koniec grudnia br. Należy jeszcze poczekać na oficjalny komunikat ZUS, ale nic nie wskazuje na to, żeby dotychczasowe terminy wypłat rent i emerytur w grudniu uległy zmianie.

"Seniorów, którzy jeszcze nie mają konta w banku, zachęcamy, aby rozważyć wybranie bezpiecznej formy przekazywania świadczeń w formie przelewów. Konto w banku to swobodny dostęp do pieniędzy. Otrzymując świadczenie na rachunek bankowy, nie musimy czekać, aż zapuka do nas listonosz" - mówi rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

Warto wiedzieć: Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę? Jedna data jest kluczowa

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | świadczenia | ZUS | seniorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy