Reklama

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę? Jedna data jest kluczowa

W przyszłym roku 300 tys. Polaków nabędzie prawa do otrzymywania emerytury. Jednak by pobierać świadczenie, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku, a to, w jakim terminie zaniesiemy dokumenty do ZUS, ma ogromne znaczenie w kontekście wysokości emerytury.

Czy opłaca się pracować po osiągnięciu wieku emerytalnego?

Aktualny wiek emerytalny w Polsce to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przybywa jednak seniorów, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego nadal kontynuują pracę, by ich świadczenia były jeszcze wyższe z uwagi na liczbę przepracowanych lat. A o tym, że opłaca się pracować po osiągnięciu prawa emerytalnego, wskazuje m.in. przykład mieszkańca Zabrza, który pobiera najwyższą emeryturą w Polsce.

Średnia emerytura wypłacana przez ZUS po waloryzacji w marcu 2023 roku wynosi niespełna 3,5 tys. zł. Jednak w grupie osób pobierających to świadczenie są również seniorzy, którzy mogą się cieszyć zdecydowanie wyższą emeryturą.

Reklama

Najwyższą emeryturą w Polsce może pochwalić się mieszkaniec Zabrza. 90-letni obecnie mężczyzna na swoje świadczenie pracował 62 lata, 5 miesięcy i 18 dni. Co więcej - senior z Zabrza przez 62 lata pracy nigdy nie przebywał na zwolnieniu chorobowym. Najwyższa emerytura w Polsce, należąca do 90-letniego mężczyzny z Zabrza wynosi 43,4 tys. zł.

Z kolei najniższe świadczenie emerytalne otrzymuje mieszkaniec Wrocławia. Kwota jego emerytury jest wręcz absurdalna. Otóż ZUS informował niedawno, że najniższą emeryturę w Polsce, wynoszącą 2 grosze, otrzymuje wrocławianin, który w swoim życiu zapłacił tylko jedną składkę do ZUS w wysokości 1,01 zł.

Czytaj także: Rolnicy domagają się wcześniejszych emerytur. Wszystko wskazuje na to, że dopną swego

Kiedy jest najlepszy termin na złożenie wniosku o emeryturę?

Jeśli po osiągnięciu wieku emerytalnego postanowimy jednak od razu przejść na emeryturę, warto wówczas zwrócić uwagę na termin złożenia wniosku do ZUS

Z szacunków rządu wynika, że waloryzacja świadczeń w przyszłym roku wyniesie 12.3 proc. i zacznie obowiązywać od 1 marca. W związku z tym najkorzystniejszym terminem w 2024 r. na złożenie wniosku o emeryturę będzie przełom stycznia i lutego. Pamiętajmy, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni na rozpatrzenie wniosku o emeryturę.

Warto wiedzieć: Dobre wiadomości dla tysięcy seniorów. Otrzymają duży zwrot pieniędzy

Ponadto, osoby, które nabędą prawa emerytalne na dzień 31 marca 2024 r., zostaną uwzględnione przy wypłacie trzynastej emerytury, której kwota wówczas równać się minimalnej emeryturze, wynoszącej 1783,82 zł brutto.

Kolejnym, korzystnym terminem na złożenie wniosku będzie lipiec. Dzieje się tak z uwagi na fakt, iż ZUS przeprowadzi w czerwcu coroczną waloryzację składek, która polega na pomnożeniu zewidencjonowanych na koncie ubezpieczonego składek na ubezpieczenie emerytalne przez wskaźnik waloryzacji, który ma wynosić 12 proc. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: emerytura | ZUS | seniorzy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy