Czy można przyspieszyć wydanie paszportu? Wkrótce ogromne zmiany
Wojna w Ukrainie wywróciła nasze życie do góry nogami. W ostatnich dniach w wielu miastach w Polsce do urzędów paszportowych ustawiają się kolejki. Mnóstwo osób składa wnioski o paszport. To najprawdopodobniej efekt zbliżających się wakacji oraz wojny na Ukrainie – część osób woli posiadać paszport „na wszelki wypadek”. Niektóre placówki wydłużyły godziny przyjmowania interesantów. Tymczasem już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy, które mają znacznie usprawnić wydawanie paszportów.
Urzędy paszportowe od kilku dni przeżywają prawdziwe oblężenie. W wielu miastach ustalenie terminu wizyty i złożenie wniosku o paszport graniczy z prawdziwym cudem. Wiele placówek wydłużyło godziny przyjmowania interesantów, jednak w niektórych urzędach wszystkie numerki wydano już w pierwszej godzinie pracy placówek.
Problemy w całej Polsce
Przy ul. Kruczej w Warszawie kolejka przed urzędem paszportowym ciągnęła się na kilkaset metrów. Ludzie czekali, mimo iż wszystkie numerki wydano już w pierwszej godzinie pracy placówki. Kolejka po paszport na Ursynowie ustawiła się już o piątej rano. Jej długość sięgała około 80 metrów. W poniedziałek chętnych do wyrobienia paszportu było tak dużo, że w urzędzie zabrakło blankietów.
Oblężenie przeżywają nie tylko urzędy paszportowe w stolicy. W Kielcach w kolejce codziennie ustawia się po kilkaset osób. W poniedziałek tylko przez dwie godziny wydano 230 numerków. Sytuacja wygląda podobnie również na Wybrzeżu. Jak informuje portal trojmiasto.pl wyrobienie paszportu w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku graniczy niemal z cudem. W Gdyni wizytę należy zarezerwować wcześniej, a wolne terminy zapełniają się w mgnieniu oka.
Czy można przyspieszyć wyrobienie paszportu?
Wiele osób zastanawia się czy istnieje jakikolwiek sposób na przyspieszenie wyrobienia dokumentu. Niestety, nie istnieje "tryb przyspieszony" dla wyrobienia paszportu. Standardowy czas oczekiwania na dokument wynosi około 30 dni od momentu złożenia wniosku. Niekiedy termin wydania paszportu może być dłuższy. Taka ewentualność nie zdarza się jednak często, a uprzednio poinformuje o tym pracownik punktu.
Paszport, co prawda, może być gotowy przed upływem 30 dni, jednak zdecydowanie bezpieczniej zaplanować jego wyrobienie w momencie, kiedy 30-dniowy okres oczekiwania będzie dla nas bezpieczny.
Wyjście awaryjne - paszport tymczasowy
Osoby, którym zależy na czasie, mogą skorzystać z opcji paszportu tymczasowego. Czas oczekiwania na jego wyrobienie nie jest jednak jednoznacznie określony w przepisach. Dokument zostaje wydany tak szybko, jak to możliwe. Jego ważność to jednak tylko 12 miesięcy. W związku z tym należy być niezwykle uważnym, aby nie przegapić daty złożenia wniosku o wydanie standardowego paszportu.
Dodatkowo wniosek o paszport tymczasowy musi być poparty dokumentem, który uzasadnia nagłą potrzebę wyjazdu, np. w związku z chorobą, pogrzebem kogoś z rodziny lub działalnością zawodową.
Wkrótce nowe przepisy, dotyczące wydawania paszportów
Już wkrótce, 27 marca, wejdą w życie nowe przepisy, dotyczące wydawania paszportów. Wówczas powołany zostanie Rejestr Dokumentów Paszportowych, co w konsekwencji sprawi, iż wnioski będzie można składać online.
W taki sam sposób wniosek o wydanie paszportu dla dziecka poniżej 12. roku życia będą mogli również złożyć rodzice. Dodatkowo nowe przepisy obniżą granicę wieku, od której wydawane są paszporty z 10-letnim terminem ważności i podpisem z 13 do 12 lat.
Uruchomione zostaną również nowe usługi elektroniczne, dające możliwość między innymi sprawdzenia terminu ważności paszportu czy unieważnienia dokumentu po utraceniu go przez posiadacza.
***
Zobacz również: